Levné teplo pro paneláky a bytovky

Levné teplo pro paneláky a bytovky

Kategorie: PANELÁK

Kde vzít peníze na revitalizaci panelových domů? Velmi často peníze utíkají komínem, nebo spíše tepelnými kanály.Opravdu, teplárenství je na rozcestí, jak zaznělo na školení energetických auditorů. Ty samé vlivy, které vedly ke vzniku oborů, růstu firem i civilizací, později vedou k jejich zániku. A tím je v teplárenství cena tepla.

Dávno pryč je doba, kdy dálkové vytápění představovalo distribuci levného odpadního tepla z velkých průmyslových podniků. Dnes naopak teplárny skoupily finanční skupiny. Je zde naakumulováno velké množství financí, s jistotou vysokého výnosu. Ovšem doba se mění.

Levné teplo pro paneláky a bytovky

A technologie se vyvíjejí.

Návratnost investice do obnovitelných zdrojů je díky stávající ceně dálkového vytápění ( czt) tak vysoká, že v podstatě již druhý měsíci po instalaci vlastního ekologického, energeticky úsporného zdroje, ideálně využívajícího obnovitelné energie, klesá nájemníkům a majitelům bytů cena tepla.

Návratnost investice je velmi rychlá. Kolem 5 – 7 let, u zateplených budov ještě méně. To umožňuje realizovat investici z úspor. V některých případech se například podaří, že původní cena tepla cca 740 Kč / GJ po instalaci tepelného čerpadla klesne na 590,- Kč / GJ, tedy lidé pocítí slevu hned, a po splacení investice klesne dále pod 200 Kč / GJ.

Více zde: http://play.iprima.cz/odpoledni-zpravy/odpoledni-zpravy-29102013

Jde tedy o levné teplo ihned, není nutno čekat až po návratnosti investice. V současné době lze tepelná čerpadla do paneláků a bytovek instalovat celkem snadno a rychle, mnohdy za provozu, tedy v topné sezoně. Doba se ovšem může změnit, a to co je dnes snadné, může být za pár let obtížné. Podobný vývoj byl i u čistíren odpadních vod a vrtání studní. Před pár lety to nebyl problém, instalovat, dnes je již čistírna odpadních vod spíše pro vyvolené, a na mnohých stavebních pozemcích, kde ještě před 4 – 5 lety studnu vrtat šlo, to již dnes nejde.

Doporučoval bych investici do tepelných čerpadel pro paneláky a bytovky příliš neodkládat.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.kodek.cz

Související články:
Domovní čistírna odpadních vod je vymoženost
Solární vytápění bytů v Brně

 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 teplo hned, to je paráda, kdo by to nechtěl - Autor: Uprka 11. 11. 2013
 část Prahy je aktuálně bez tepla - Autor: dálkové netopení 27. 1. 2014
 v Brně praskl parovod a do díry se propadlo auto - Autor: Parovod v Brně 9. 2. 2014
 Stop Plyn. Stop ropa. Stop slevy Ukrajině - Autor: Voloďa 2. 3. 2014
 zdrazeni plynu, po podpisu dodavek do Ciny - Autor: Schlies 23. 5. 2014
 zdrazeni plynu, po podpisu dodavek do Ciny - Autor: Schlies 23. 5. 2014

     bydleti.cz


Životní styl