Meduňka lékařská a její použití

Meduňka lékařská a její použití

Kategorie: KOŘENÍ A LÉČIVKY

Není na světě bylina, aby na něco nebyla - meduňka lékařská. Pěstování a využití meduňky lékařské.Tato bylinka s vědeckým názvem Mellisa officinalis L. je známá také pod názvy melisa, medunice, medlinka nebo třeba včelník. Meduňka lékařská pochází ze Středomoří a Malé Asie. Ve volné přírodě ji najdeme jen velmi vzácně, ale její pěstování není nijak náročné. Má čtyřhrannou lodyhu a špičaté široké listy.

Sběr meduňky

Listy a nať meduňky lékařské sbíráme v červnu a červenci. Listy sbírané před květem si zachovávají svou charakteristickou citronovou vůni. Sušíme rychle a uchováváme v uzavřených nádobách, nejdéle jeden rok.

Meduňka lékařská

Použití meduňky lékařské v medicíně

Zklidňuje trávicí trakt
Příznivě ovlivňuje nervový systém
Zpomaluje tep
Snižuje krevní tlak

Ze sušených i čerstvých listů meduňky můžeme zalitím a vylouhováním připravit čaj. Ten pomůže nejen při nadýmání, ale také při nervových obtížích, nespavosti a migréně. Podobné účinky má také meduňková tinktura.

Pěstování meduňky

Semena meduňky lékařské vysazujeme na jaře. Klíčí až po 3 týdnech a vyklíčené rostlinky můžeme přesadit na venkovní záhon, jakmile se oteplí. Meduňka se rychle rozšiřuje, proto není nutné vysazovat velké množství rostlin. Vyžaduje velké množství vody a ochranu před větrem.

Související články:

Domácí česnekový sirup 
Černý bez – květ
Stevia sladká a její pěstování
Hlíva ústřičná recepty pro zdravou kuchyni
Trendy v gastronomii

 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Meduňka lékařská - Autor: Lukáš Antoš 10. 5. 2019

     bydleti.cz


Životní styl