Včasná revize plynového topidla ušetří starosti i peníze

Včasná revize plynového topidla ušetří starosti i peníze

Kategorie: TEPLO DOMOVA

Před začátkem topné sezony je vhodný čas na revizi topidel. Revizní technik zkontroluje, zda topidlu nehrozí přes zimu porucha. Odborník také může doporučit, zda nenastal vhodný čas na výměnu za nové, úspornější topidlo.Gamat-008.jpgStatisíce českých domácností topí plynovými topidly, z nichž velké procento tvoří klasické „vafky“ vyráběné pod značkou Gamat. Ty jsou na našem trhu dostupné několik desítek let a mnoha modelům tak pomalu končí živnotnost. Topná sezona se pomalu blíží a nastává tedy ideální čas pozvat domů revizního technika. Ten ověří, zda je topidlo stále bezpečné, či zda již nenastal čas pro jeho výměnu za novější model. Problémem nemusí být jen dobíhající životnost, ale v souvislosti se stoupajícími cenami plynu také neúspornost starších modelů topidel.

 

Bohaté zkušenosti s plynovými topidly má společnost Karma Český Brod, jejich největší český výrobce. Právě pod Karmu přešla na konci roku 2006 výroba originálních vafek značky Gamat. Kdy je nejvhodnější čas na jejich revizi?

 

„Kdykoliv v době, kdy neprobíhá topná sezona, je vhodné nechat si od servisního technika zkontrolovat všechna plynová topidla v domácnosti,“ vysvětluje Václav Bartoš z Karmy. „Po letních prázdninách je potřeba počítat s tím, že o práci servisů začíná stoupat zájem a prodlužují se čekací doby na revizi. Proto doporučuji s kontrolou topidel příliš naváhat,“ dodává Václav Bartoš. Revizí by topidla měla projít ideálně jednou za rok v mezidobí mezi topnými sezonami. Preventivní prohlídka by měla zajistit kontrolu funkčnosti topidla, v případě nutnosti vyčištění hořáku. Cena za prohlídku se pohybuje cca kolem 200–300 Kč bez materiálu (je-li nutná oprava, cena se navyšuje za cenu opravy  a použitých dílů ) + cestovné.

 

„Díky pravidelné revizi si majitel topidla může být jistý, že mu nehrozí během topné sezony žádná porucha. Není moc méně příjemných věcí, než při venkovních mrazech několik dní čekat na nové topení,“ říká Václav Bartoš. Navíc mnoho plynových topidel Gamat, kterými české domácnosti vytápějí, pochází z doby před více než 10 lety. V současné době se tato topidla vybavují moderními regulačními prvky, například účinnějšími hořáky. „Dnešní topidlo o výkonu 5 kW, které je určeno pro vytápění prostoru o velikosti až 100 m3, má jmenovitou spotřebu 0,59 m3 zemního plynu za hodinu. Topidlo stejného výkonu vyráběné na konci 80. let mělo spotřebu 0,697 m3/hod. Výměnou topidla lze docílit okamžité 15% úspory zemního plynu,“ počítá Václav Bartoš.

 

„Originální vafky vyráběné Karmou mají ale ještě jednu neocenitelnou výhodu. Tou je provedení přívodu plynu a odtahového systému identické se staršími modely, takže při výměně starých topidel Gamat není nutné provádět žádné stavební úpravy.“

 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 ani Včasná revize vás nezachrt - Autor: chrup 16. 8. 2008
 Topte zemním plynëm. Podpoříte - Autor: vír 24. 8. 2008

     bydleti.cz


Životní styl