Nízkoenergetické domy a rekuperace

Nízkoenergetické domy a rekuperace

Kategorie: TEPLO DOMOVA

cialis

cialis davidnorlin.se

Nízkoenergetické domy a rekuperace. Víte, jak to skutečně s rekuperací vypadá. Vyplatí se vůbec?Jeden známý má nízkoenergetický dům. Protože je energetický expert, sám si jej „vychytal“ Dům ve dvou patrech má asi 150 m2.  Vnitřek zděný, kvůli akumulaci tepla a chladu, obálka budovy montovaná.  Tepelné ztráta pouhých 3,6 kW. Člověk by na první pohled řekl, že to musí vytopit „ 2 svíčkami“.

 

Dům je na studené Vysočině. Má málo oken. Vedlejší dům je taktéž montovaný, nízkoenergetický, avšak má francouzská okna, musí v praxi topit i v létě.

 

Jaké má dům s tepelnou ztrátou 3,6 kW technologie?

 

Rekuperaci, která nasává vzduch přes zemní výměník. V zimě je tak vzduch předehříván, v létě chlazen.  Dotápění zajišťují 2 elektropatrony 2 x 6 kW. Teplou vodu elektrický bojler, vytápění v zimě zajišťují dřevěné brikety v kamnech 4 kW.  Letní chlazení by tedy mělo být zdarma, jak hlásají slogany prodejců.

 

Překvapení

 

První rok byl investor velmi překvapen.  Letní provoz rekuperace spotřeboval 3 000 kWh za 3 měsíce. To je dnes 9 000,- Kč.  Celoroční provoz rekuperace hrozil velkou finanční zátěží. Investor proto volal výrobci rekuperace, co se to děje. Odpověď zněla: Ano, je to v pořádku, rekuperace mohla spotřebovat 3 000 kW v létě, neboť vy si platíte komfort. Jeden ventilátor má 350 W, druhý 450 W. Denní spotřeba 20 kWh. Pro mne je to nová informace.  Přínosem rekuperace není tak moc energetická úspora, jako komfort.

 

Je to 20 kWh denně moc?  Pro srovnání – špatně zateplený dům asi 260 m2 s tepelným čerpadlem země voda, spotřeboval loni, koncem listopadu, na vytápění a teplou vodu 17 kWh denně: Článek vytápěni domu může mít spotřebu jen jako rychlovarná konvice

 

bydleni-009g.jpg

 Ilustrační foto

 

Přerušovaný provoz

 

Jak to řešil investor do rekuperace?  Přerušovaným provozem. Dnes rekuperaci řídí počítač, jede vždy 10 minut, pak 30 minut stojí, spínají ji taktéž vlhkostní čidla z kuchyně a koupelny. V létě se k chlazení nevyužívá nepřetržitý provoz rekuperace, ale chlad se přirozeně akumuluje ve zděném jádru domu.  Jinak mezi „námi děvčaty“, 800 W je hodně, to už se blíží příkonu kompresoru běžné nástěnné klimatizace. 

 

Ing. Šála, CSc, přední český stavební expert říká, rekuperace je dobrá věc. Výhodou je perfektně čistý vzduch a máte možnost volby. Můžete, nebo nemusíte ji využívat.

 

Pokud zvážíte stavební komplikace při realizaci rekuperace, (průchody přes zdi, porušení stavebních konstrukcí, zabrání prostoru bytu potrubím), cenu rekuperace (150.000 – 250.000 Kč) ,  hlučnost provozu samotné rekuperace, přenos zvuku po bytě potrubím ( rádio, hru na hudební nástroje), obtížná desinfekce a čištění vzduchotechnického potrubí, potíže se vzduchovým zemním registrem ( pokud není postříbřen je to ideální líhniště bakterií), nedával bych při realizaci novostavby rekuperaci nejvyšší prioritu.  Mohu – li srovnat, několikanásobně užitečnější a přínosnější bude tepelné čerpadlo, i solárnímu systému bych dal přednost před rekuperací.

 

Já sám jsem si v novostavbě rekuperační rozvody realizoval, s tím, že pokud se mi to nebude líbit, zazdím je.  Jsou realizovány kvalitně, avšak svépomocí, tedy velmi levně. Chci je taky využít k teplovzdušným rozvodům.  Z důvodu omezení hlučnosti jsem volil 2 trubní rozvod, nikoliv foukání vzduchu pode dveřmi.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Energetický auditor

Zdroj: www.kodek.cz

 

Související články:

Nízkoenergetický RD a tepelné čerpadlo

Bezpotrubní rekuperace

Zahrada – zdroj energie pro dům

Jak vybírat tepelné čerpadlo

Měděný zemní kolektor

Budeme stavět dům

Ohřev teplé vody


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 perfektní článek. Konečně někd - Autor: loudovič 3. 10. 2009
 Dobře, a co vysoké úspory ener - Autor: louko't 4. 10. 2009
 Nízkoenergetické domy a rekupe - Autor: Ing. Sýkora Pavel 4. 10. 2009
 Rekuperace je určutě dobrá věc - Autor: René 5. 10. 2009
 Nízkoenergetické domy a rekupe - Autor: Ing. Pavel Sýkora 5. 10. 2009
 Nízkoenergetické domy a rekupe - Autor: stavebník 5. 11. 2009
 Dnes se poddimenzovává všechno.  - Autor: Ing. Sýkora 6. 4. 2011
 Inzenyre, nepiste bludy!!!!! - Autor: Mirek 18. 5. 2011
 článek vychází z praktické zkušenosti energetické  - Autor: Ing. Pavel Sýkora 1. 6. 2011
 pane Mirek. Měl bych vážný zájem o rekuperaci - Autor: Ing. Pavel Sýkora 4. 6. 2011
 pane Mirek, termíny prošly, informace jste mi  - Autor: Ing. Sýkora Pavel  13. 8. 2011
 Sykora uvadi lidi svymy clanky umyslne v omyl - Autor: Mirek 19. 8. 2011
 Spotřeba cca 20 - 30 W - Autor: Miroslav Světlík 13. 1. 2012
 To Mirek. Děkuji za Váš názor. Na TZB info  - Autor: Ing. Pavel Sýkora 25. 2. 2012
 To p. Světlík. Laboratorním měřením  - Autor: Ing. Pavel Sýkora 25. 2. 2012
 DC ventilátory, žádný zázrak. Rodinný dům - Autor: Vašek 12. 7. 2012
 Rekuperace - ventilátor 350 + 700 W ? To žere  - Autor: úsporník 12. 7. 2012
 rekuperace je spotřebič tepla  - Autor: Ivo Bernát 19. 2. 2014

     bydleti.cz


Životní styl