Krby a krbová kamna se sekundárním spalováním.

Krby a krbová kamna se sekundárním spalováním.

Kategorie: TEPLO DOMOVA

Po takovémto krbu jsem pátral několik let. Věděl jsem, že existuje, nedařilo se mi ale nikde nic zjistit. Výrobci svorně tvrdili, že nic takového není. To je logické, chtěli prodat svůj výrobek.Dokonce ani prodejci krbů a krbových vložek, kteří jej mají na prodejně, nejsou ochotni nic moc vysvětlovat. Raději vám jen řeknou – krb s vyzdívkou má o 5 % vyšší účinnost, než bez vyzdívky. To je tak vše, co se dozvíte u odborných firem.

 

O co tedy jde? O velký kvalitativní skok. Úplně jiná úroveň spalování, komfort obsluhy, účinnost a ekologie.

 

Ekologie

 

Ve Švýcarsku mají velký ekologický problém.  Obrovské znečištění ovzduší právě z lokálních topenišť. Tedy krbů a krbových kamen.  Tedy to, co v ČR je ekologické, v jiných státech může být ekologický problém.  U krbů a krbových vložek, které mají sekundární spalování jdou emise plynných škodlivin  a i emise prašnosti velkým skokem dolů.

 

Komfort obsluhy

 

Je u krbu tak vysoký, že já osobně jsem mu nevěřil. Když mi známý z Galanty říkal „mám doma severský krb, když tam dám půlmetrové poleno z měkkého dřeva, vydrží hořet 6 hodin. Když z tvrdého dřeva, tak hoří 12 hodin. Vytopím s tím celý dům.“

 

Vždyť krby znám, říkal jsem si. Přehání. Krb to je hlavně televize. Neboli estetický zážitek je velmi silný. Obrovská potíž s regulací, kolísání výkonu, hned plný výkon, hned zima, stále přikládat,…Kdyby mi řekl, „mám doma krb se sekundárním spalováním“ tak bych hned věřil.  Neboli dřevoplyn.

 

Spalování

 

U běžných krbů je běžné roštové spalování.  Žlutý plápolající plamen, teplo utíkající do komína ve formě škodlivých emisí.  Naproti tomu krby a kamna se sekundárním spalováním mají dvě spalovací komory. Navíc jsou bezroštové.

 

V první komoře žhne dřevo. Krásně sálá do místnosti. Pře sklo krbu. Druhé komora je nad první, zde namodralým plamenem probíhá vysoce účinné sekundární spalování. Nad touto komorou je zpravidla litinová deska pro ohřev a přípravu jídel.   Pokud malinko pootevřete dvířka, namodralý plamen se ihned mění v běžný plápolající žlutý.  Účinnost a ekologie jde dolů. Přiváděný vzduch do spalovacího prostoru je předehřátý.  Litinový krb má vyzdívku. Dosahuje teplot až 900° C.

 

Krb nemůže být teplovodní. To by klesly teploty a sekundární spalování by se změnilo v běžné málo účinné „roštové“ spalování.

krby-sekundarní-spalovani.jpg 

Severské krby

 

V podstatě připomínají tzv. bavorské pece. Bavorská pec je velká zděná (kachlová) pec středem domu. Přikládají se až metrová polena, která hoří i celou noc. Krby se sekundárním spalováním mají ale mnohem menší rozměry a mnohem vyšší účinnost spalování.

 

O účinnost jde až v první řadě

 

Krby se sekundárním spalováním mají účinnost nad 80 %. Šetří 30 – 40 % paliva. Popel se vybírá 1 x za 3 týdny.  Je rozdíl, zda za sezonu spálíte 10 kubíků dřeva, nebo jen 6. Za 20 let provozu můžete ušetřit až 80 kubíků dřeva a to je velmi zajímavé.

 

Jak vybírat krb?

 

V ČR se zatím krby vybírají podle estetiky. Ten je hezký, ten se nám hodí, ten ne. A prodavači těchto krbů a krbových vložek ani nemají velkou snahu to měnit. Berou krby jako nábytek. Se zdražováním energií se ale bude stále více dbát na užitečnost, účinnost, náročnost na obsluhu,…

 

Teplo, to jsou peníze.  Dřevo je v letošním roce velmi levné. Tak levné, že Lesy ČR dokonce zastavily těžbu. Těžba se nevyplatí.  Vyplatí se předzásobit se dřevem.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický auditor

Zdroj: www.kodek.cz


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Krby a krbová kamna se sekundá - Autor: Geox 20. 11. 2008
 Krby a krbová kamna se sekundá - Autor: Ing. Sýkora 20. 11. 2008
 Krby a krbová kamna se sekundá - Autor: aja 26. 11. 2008
 Krby a krbová kamna se sekundá - Autor: redakce 26. 11. 2008
 Proč ne sekundární vzduch u teplovodních? - Autor: jan 28. 6. 2010
 Dobrý den, teplovodní krbovou vložku s CB  - Autor: Ing. Sýkora 10. 6. 2011
 to p. Jan. Nejde tedy jen o sekundární vzduch - Autor: Ing. Pavel Sýkora 10. 6. 2011

     bydleti.cz


Životní styl