Kachle a putování v čase

Kachle a putování v čase

Kategorie: KOUPELNY

Mezinárodní den kachliček. Ten si připomněli především designéři a výrobci tohoto oblíbeného materiálu, jehož užívání sahá do daleké historie.  Egypt - Evropa

Historii výroby obkladů bychom mohli zpětně vysledovat až do těch nejstarších kultur. Prvními keramickými dlaždicemi zdobili reprezentativní místnosti a budovy již Egypťané. Jednalo se zprvu o sluncem vysušené či pálené desky, na které byla nanášena glazura v modré barvě. Následně se díky arabské expanzi přenesl tento materiál do Evropy, především do Itálie, kde došlo k dalšímu rozmachu obkladů.

slon-kachle

Československo - styl Erika

Itálie a Španělsko zůstaly ve výrobě kachlů a jejich vzhledu v popředí, zejména po druhé světové válce byly právě tyto dvě země těmi, které určovaly v této oblasti směr. Lidé v Československu si však nových trendů neužívali, a to hlavně kvůli tehdejšímu politickému režimu. Až do roku 1990 byly k dostání pouze obklady jedné barvy a jen v rozměrech 15 na 15 centimetrů. I ty však byly velmi nedostatkovým zbožím. V prostoru pak působily stroze a přílišným moderním výstřelkem nebyly. Tvořily součást bytových jednotek především z důvodu své praktičnosti.

Velké formáty s přírodními motivy

Několikaletým trendem současnosti jsou velkoformátové obklady a dlažby. Mezi nejčastější rozměr patří 60 ku 120 centimetrům. Díky modernizaci výroby se ale velikosti stále zvětšují. Výjimkou tak nejsou ani kachle přesahující poměr tři na jeden a půl metru. Designovým trendem jsou dlažby v kovovém designu nebo ve vzhledu onyxových kamenů. Rovněž pak imitace přírodních materiálů, jako jsou dřevo, mramor či kámen. Věrnost těmto motivům dodává i samotná struktura, která je tvořena za pomoci CNC strojů. Ty dokážou vytvořit naprosto reálný 3D plastický povrch.

Daniel Shutterstock

Fotoobklady

Mezi nejmodernější technologie se nově řadí propojení kachlů s fotografiemi, tedy metoda, kdy dochází díky moderním tiskárnám k nanášení fotografie na obklady. „Fotografii či jiný obraz je možné díky speciálním technologiím tisknout na jeden nebo více kusů dlaždic“ uvádí Andre Beurskens z C Art studia, jež začíná „fotoobklady“ realizovat na českém trhu jako vůbec první firma. Dle jeho slov jsou kachle využívány jako dekorační prvek nejen v koupelnách, ale i v dalších místnostech bytů. Uplatnění tato novinka nachází rovněž v oblasti pohostinství, hotelů, v prostorách kancelářských komplexů či ve wellness centrech. „Fotoobklady jsou dekorativním prvkem, který se využívá například i v zasedacích místnostech ve firmách nebo na recepcích hotelů. Fotoobklady s příhodnými motivy najdeme také na stěnách restaurací,“ uzavírá Beurskens.
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl