Solární kolektory - odpovědi - II.díl

Solární kolektory - odpovědi - II.díl

Kategorie: SOLÁRNÍ VYTÁPĚNÍ

Zde najdete odpovědi na otázky našich čtenářů na téma „ solární kolektory “, tak jak na ně odpovídal energetický auditor.

Dotaz:

 

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat na systém topení, který bych rád měl v našem rodinném domku. Základem by byla výkonná krbová vložka, jejíž teplo by vyhřívalo přímo i do ústředního okruhu s radiátory. Původně jsme zamýšleli současně připojit elektrický kotel, který by sepnul při netopení v krbu a v domě by tak udržoval stálou teplotu. Slyšel jsem ale o akumulačních vodních nádobách, které přímo v sobě mají topnou spirálu, fungují na noční proud a byly by snad alternativou ke kotli, pravděpodobně i lepší. Nemám ale zatím více informací; můžete mi prosím poradit?

Zamýšlíme ještě časem oběh přihřívat slunečními kolektory, ale to jen výhledově a systém by tedy jejich pozdější připojení měl umožňovat.

 

Děkuji mnohokrát předem,

S přáním příjemného dne

 

Ivo Paulík

 

 

Odpověď:

 

Dobrý den, klasickým problémem krbu je to, že má výkon cca 8 - 12 kW. V jedné místnosti. Je problém přenést tento výkon do ostatních místností. Děje se tak zpravidla teplovzdušnými rozvody.

+ rychlý zátop

- žádná akumulace

- přenášení hluku po celém domě teplovzdušným otopným systémem

 

Nebo teplovodním výměníkem v krbu. Tento může topit do radiátorů, nebo do aku nádoby.

 

Elektrické akumulační vytápění se dimenzuje takto : 

nezateplený rodinný dům 5 000 litrů

zateplený rodinný dům    3 000 litrů.

  

Cena elektřiny v akumulační sazbě se zdražila. Ještě před vánocemi byla 0,89 Kč/ kWh.Nyní to je 1,28 Kč/kWh. ( dle místní enewrgetiky). Akumulační sazba topí cca od 15 do 17 00 hod. A od 00 do 06 hod. 8 hodin denně.  Bylo by tedy možné regulovat vytápění tak, že co nenatopí solární kolektory přes den, v noci nahřeje akumulační elektřina. Jednodušší by bylo, z hlediska regulace,  ale vytápět přímotopným kotlem. Kotel by zapínal pouze při požadavku na vytápění. Přímotopná sazba je 20 hodin denně.

 

Cena elektřiny : do vánoc 2005  1,13 Kč/kWh

od 1.1. 2006   1,59 Kč/kWh .

 

Zdražování elektřiny znamená zkrácení návratnosti investice do solárních kolektorů. Jeden solární kolektor ( cca 1 x 2 m) Vám ohřeje denně 100 litrů vody. Celoročně Vám, dodá cca 750 kWh tepla. Pro přitápění by bylo vhodné cca 10 kolektorů Tixon, nebo deskových vakuových. Tyto mají v zimě o 20 % vyšší výkon, než obyčejné kolektory. Využívají i difůzního záření. ( při zatažené obloze). Pokud si můžete vybrat, podlahový otopný systém je vhodnější než radiátory pro solární kolektory. Stačí mu již teplota + 30 stupňů celsia. I obyčejné 3 solární  kolektory při současném počasí ( minus 15 stupňů celsia ) ohřejí vodu na cca 35 stupňů celsia u mých rodičů.  

 

Realizují se i podobné systémy : topení tepelným čerpadlem vzduch voda + teplovodní krb do akumulační nádoby.

 

Součástí tepelného čerpadla je elektrokotel.

 

Krb se pak používá spíše jako záloha, nebo dekorace. Běžný nezateplený rodinný domek spotřebuje ročně cca 30 000 - 35 000 kWh tepla. To je cca 20 - 30 kubíků dříví. To může být dost pracné, spálit toto množství dříví v krbu. Nehledě na prašnost,...Dříví musí být nejlépe 2 roky proschlé, aby mělo výhřevnost.   

Pokud by jste topil dřevobriketami, to můžete z důvodu ceny topit raději akumulační elektřinou.

S pozdravem Ing. Sýkora  

 

 

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych stavět dům. Lze ho vytápět pouze solárními kolektory ?

B. M.,  Praha

 

Odpověď:

Solární důmObrázek solární dům

 

Budete – li mít běžný zateplený dům, 10 x 10 -  2 patra, tepelné ztráta bude kolem 10 kW. Celoroční spotřeba tepla na vytápění cca 28 000 kWh. Solární kolektory mají jednu nevýhodu. V létě Vám dají 80 % tepla, v zimě 20 %.

 

 

Například tento penzion je běžný, tepelné neizolovaný. Na střeše je 35 solárních kolektorů deskových, nevakuovaných cca 1 x 2 m.  V zemi je zakopána akumulační nádoba z železničního vozu. 24 m3. V lednu a únoru však musí dotápět jiným zdrojem,  neboť je krátký den – krátký sluneční svit.

 

Cena investice cca 1,3 milionu.  

Vakuové systémy zvyšují zimní výkon. V Jižních Čechách je stejný RD, jaký plánujete. Má 10 vakuových solárních kolektorů cca 170 m 2 plochy. V centru domu  je zabetovaná akumulační  nádoba, stojatá přes 2 patra. 6 m3. V celém domě je podlahový otopný systém. V domě se od vánoc do léta netopilo, novostavba nebyla obydlena.Teplota v domě nikdy neklesla po + 16 o C. Při bydlení tedy bude postačovat dotápět jen 4 o C jiným zdrojem tepla, např. krbem.

 

 

Dotaz:

Slyšel jsem, že solární kolektory mohou topit v zimě ? Je to pravda?

 

Odpověď: 

Ano, na 1 čtvereční metr plochy ve stratosféře dopadne cca 750 kWh tepla ročně. Pro zimní provoz je nutno použít buď vakuové kolektory, nebo mnohem levnější kolektory se speciální povrchovou vrstvičkou Tixon. Tyto kolektory mají podobnou účinnost. I  v listopadu, při zatažené obloze, dávají teplotu 40- 50 o C. Využívají difůzního záření, které jde přes mraky. 

 

 

Dotaz:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je ekonomicky výhodnější pořídit tepelné čerpadlo vzduch-voda nebo solární panely ? Jedná se o starší domek po celkové rekonstrukci (zateplení okna, střecha) dosud vytápěn přímotopy. Jako náhradní zdroj tepla uvažuji v obou případech o elektrokotli, zařízení by mělo sloužit k topení a ohřevu TUV. Střechu pro solární panely mám otočenou k jihu, sklon 45st, pro tepelné čerpadlo přichází v úvahu pouze vzduch-voda (dům na skále s malým pozemkem).

 

Děkuji za odpověď

 

Odpověď:  

Dům je po rekonstrukci, tedy tepelná ztráta by měla být cca 10 - 12 kW. Pokud si pořídíte 12 - 16 kW tepelné čerpadlo vzduch voda, nebudete elektrokotel vůbec potřebovat. Bude spíše záložní. Jaké budou náklady ? Zeptejme se uživatelů.

 

Uživatel: 

Mám tepelné čerpadlo vzduch/voda 15,7 kW. Dům je velký - 2 bytové jednotky. Nezateplený, stará okna, staré radiátory.  Celková spotřeba elektřiny pro tepelné čerpadlo včetně dvou elektro sporáků je asi 13 500 Kč / rok. Nadmořská výška 650 m, zima. ( Moravská sibiř - údolí otočené pouze k severu, někdy se topí i v červnu). Tep Elektrokotlem přitápím pouze 2 - 5 dnů v roce. Investice 180 000,- Kč minus dotace 60 000,- Kč. Pan F.  Horní Lideč

 

Váš dům je zateplený pane Kubín, náklady na vytápění budou tedy nižší.

 

3 solární kolektory by Vám pouze denně ohřály 300 l teplé vody. Jen málo je přebytků tepla pro přitápění v solárních systémech. Investice 110 až 120 000,- Kč.

 

Tedy, mnohem větší úspory přinese tepelné čerpadlo.

 

 

Dotaz:

 

Dobrý den,

Jak jste myslel větu, že tepelné čerpadlo může být ziskové již 1. rok ?

Anděla Molavcová Náchod.

 

Odpověď: 

 

Vezmete – li tepelné čerpadlo na půjčku, a topila jste li dříve zemním plynem, je ekonomika následující.

Dříve :

Otop zemním plynem 36 000,- Kč

Elektřina pro dům 16 000,- Kč

Celkem roční náklady na energie : 52 000,- Kč

 

Po instalaci tepelného čerpadla :  1 rok.

cena tepelného čerpadla včetně montáže  210 000,- Kč. Z toho akontace 42 000,- Kč

Měsíční splátka 2255,- Kč

Náklady na vytápění : 8 000,- Kč

Elektřina pro dům : 6 000,- Kč.

Roční náklady na energie : 14 000,- Kč

Splátky : 27 060,- Kč  akontace 42 000,- Kč. Celkem 69 000,- Kč . Proti původnímu topení zemním plynem navíc zaplaceno 31 000,- Kč. 

 

                                              2 rok

Náklady na energie  „vytápění + elektřina pro dům :  14 000,- Kč

Roční splátky : 27 060,- Kč.

Celkem 41 060,- Kč. Úspora  - zisk 10 940,- Kč.

 

Jedná se vlastně o přesměrování peněz. Ne investici. Peníze, které jste dříve dali plynárnám, přesměrujete do splátek na tepelné čerpadlo.

 

Investice v daném modelu splácení je zisková již druhý rok. Chcete – li, aby byla zisková již 1. rok, vezměte si půjčku bez akontace.

 

Za 10 let uspoříte, při 10 % inflaci paliv, 605 622,- Kč

Splácení půjčky  240 840,- Kč. Zisk 364 782,- Kč.

Ekologie je o informacích. Ne o penězích. Navíc na ní můžete vydělat. 

 

 

Dotaz: 

 

Dobrý den, můžete mi doporučit jak solárně vyhřívat bazén ?

 

Dorňák Kouřim.

 

Odpověď:

Pro sezonní ohřev bazénu je ideální plastový absorber. V létě má vyšší účinnost než kovové, nebo i vakuové kolektory. Tato realizace je na zlínsku. 12 5. 2002 kolektor za 3 dny vyhřál bazén na + 29 , pak elektronika odpojila vytápění. Sezonní kolektory spolehlivě prodlužují koupání o měsíce květen, červen, září. TEPLO ZADARMO.

Obrázek solár

 

Dotaz:

 

Dobrý den,

 

     Poraďte mi , prosím  s výběrem  solárních kolektorů

p. Jelínek, Praha.

 

Odpověď:

 

     Cena vždy neznamená kvalitu a už vůbec ne účinnost. Nejlevnější solární kolektory mají  celoměděnný  absorbér, perfektní galvavický kontakt, jsou velmi účinné. V podstatě už v květnu 4. členná rodina vypouští horkou vodu z bojleru, neboť  ji nestačí spotřebovat a má pouze 2 tyto solární kolektory cca 1 x 2 m. Dům je umístěn v údolí mezi kopci.

Je to zhruba stejný výkon jako 3 kolektory Heliostar. Tyto už nejsou celoměděnné, je tam naopak hliník a kontakt je lisovaný, ne galvanický. Nerezové kolektory zase mají tu nevýhodu, že jsou většinou skládané, tudíž mají spoustu spár, kterými se dostane dovnitř vlhkost, přestane izolovat skelná vata nebo kamenná vata a kolektor nemá účinnost.

     Nejlepší (viz tabulka) jsou vakuové trubicové kolektory. Jsou úžasné, i v Brně  na výstavě se z nich kouřilo v dubnu na výstavišti !!! Potom bych doporučoval Tinox, což je speciální vrstva, která zabraňuje odrážení z oxidu dusíku  tepla zpět a pak bych doporučoval celoměděnný absorbér,  velmi účinné v ceně 5 – 6 tisíc Kč  1 x 2 m.  

 

Zásadně používáme jen vysoce jakostní materiály, a to pro Vaši i naši bezpečnost. Na tomto jsou založeny i naše dlouhé záruční lhůty 10ti let, při každoroční údržbě odborným servisem. Naše vysoce výkonné vakuové trubkové kolektory řady SunStar – THP mají až o 50% větší absorpční plochu než jiné srovnatelné kolektory se stejným počtem trubic.

Ještě jednou v přehledu všechny výhody :

vakuové trubicové kolektory s vysoce výkonným systémem Heat-Pipes (topná tyč)

přeměna sluneční energie i v zimě, díky absorpci rozptýleného záření až do 80%

velmi jednoduchá montáž pomocí integrovaného systému

nejvyšší absorpce díky velkým vakuovým trubkám z borosilikátového skla, na základě principu termosky. 50%

více absorpční plochy než srovnatelné kolektory

rámy a sběrné skříně z nejlepší ušlechtilé oceli matně okartáčované a povrstvené spec. ochranou, odolnou proměnám času.

až o 30% více výkonu díky THP zrcadlům odolným proti atmosférickým vlivům. Reflexní stupeň 95 %.

Vysoce výkonné součásti přenosu tepla z absorpčních trubek k potrubí Heat-Pipe z pevné speciální mědi.

Ekologická izolace,moduly z hlinitokřemičitých vláken, párovzdorná, trvanlivá,odolná proti kyselému prostředí a změnám tvaru, nehořlavá, odolná proti hmyzu, špičková izolační schopnost

10 let záruka

 

SunStar-THP je solární kolektor vyhovující nejvyšším nárokům. Kvalita, provedení, výkon, jakož i materiál s dlouhou životností z něj vytváří bezkonkurenční výrobek pro celou oblast solární techniky.

Rámy a sběrné skříně jsou z nejlepší nerezové a kyselému prostředí odolávající ušlechtilé oceli. Stálý design po celý rok. Obzvláště vhodné pro oblasti s mořskou vodou. Matný okartáčovaný povrch má ještě nečistotu odpuzující povlak. ( efekt lotosového květu ).

Ekologická izolace ve sběrných skříních je z trvanlivého stálotvarného modulu hlinitokřemičitých vláken, odolného až do 1200°C. Izolace je odolná proti kyselému prostředí, hmyzu a ohnivzdorná.

360° absorpční trubice z prvotřídního borosilikátového skla jako vakuová potrubí s vnitřním povrstvením Al/Ni. Průměr 58/47 mm x 1800 mm délky, čímž vzniká enormní absorpční plocha 0,255 m2. (při 16 trubicích 4,08 m2). Dvojité absorpční vakuové trubice zajišťují tepelnou izolaci (na principu termosky).

Systém přenosu tepla z vysoce jakostní mědi, umístěné uvnitř na absorpční vrstvě vakuové trubice. Vysoce tepelně vodivé s dlouhou životností.

Zrcadlo THP zajišťuje až o 30% vyšší výkon, umožňuje to naše speciální povrstvení zrcadla s odrazem až 95%. Aby se zrcadlo ani po další době neušpinilo, je potaženo speciální emulzí. Tím je odstraňována špína a v zimě sníh přímo z povrchu. Nejčistší anodový hliník, potažený PVD se zesílenou reflexí.

 

Jednolité čidlo v kolektoru (snímač teploty) nejčastější příčinou poruch u solárních zařízení je nesprávně namontované čidlo kolektoru. Zde je tomu zabráněno pomocí jednolitého stacionárního čidla.

Kalkulace :

3 x kolektor 16 trubic včetně akumulační nádoby a instalace  a 36 000,- Kč     108.000,- Kč

3 x nosná konstrukce a 2 500,- Kč                                                                          7 500,- Kč

kotvící prvky pro tři kolektory                                                                                2 500,- Kč

Instalační materiál ( vzdálenost trasy 30 m)                                                          40 000,- Kč

Akumulační nádoba 2 000 l  10 let záruka                                                            65 000,- Kč

Solární čerpadla, ventily, klapky                                                                           25 000,- Kč

Doprava                                                                                                                   9 900,- Kč

Práce                                                                                                                       39 000,- Kč

Nemrznoucí kapalina                                                                                               5 000,- Kč

Elektronický regulátor                                                                                             4 500,- Kč

Elektroinstalace                                                                                                       6 000,- Kč

Izolace                                                                                                                     9 000,- Kč

                                                                                                                            321 400,- Kč + DPH 5 %

 

Předpokládáme instalaci na šikmou střechu Bramac.

V ceně nejsou případné práce jeřábem.

 

 

2. státní dotace

Na pořízení solárních kolektorů do rodinného domu lze získat státní dotaci 50 % z celkové investice. Rádi Vám připravíme podklady.

Zpracování energetického auditu pro rodinný dům včetně žádosti a všech příloh: 12 500 Kč (50 % z této částky Vám vrátí stát při přiznání dotace

Žádosti o státní dotace vyřizujeme od roku 1998. Stovky kladně vyřízených žádostí.

 

3. Splátky:  Příklad splátek investice 73 000,- Kč

Počáteční vklad 14.600,- Kč  měsíční splátka  420,- Kč   25 měsíců

                                             +měsíční splátka 548,- Kč   12 měsíců

 

                  Příklad splátek investice 110 000,- Kč

Počáteční vklad 22 000,- Kč  měsíční splátka  633,- Kč   25 měsíců

                                             +měsíční splátka  825,- Kč   21 měsíců

                     

 

 Zkušenosti zákazníků

 

 

Mám 2 solární kolektory atmosférické, nikoliv vakuové, 4 m2. Již 5 let v provozu. I když je v zimě venku      -8°C a svítí slunce, ohřívají mi vodu na +35°C.

Vsetín            

 

Mám 3 atmosférické solární kolektory, 6 m2 plochy. Topí i v zimě, ale musí svítit slunce. Mám zásobu 300 litrů vody, když jeden den nesvítí, nevadí mi to, zásoba vydrží 2 dny.

Pan Sýkora, Val. Klobouky

 

Mám bazén 21 m2. Venkovní, nezakrytý. Je na Zlínsku, na kopci, kde stále fouká vítr. Nechal jsem si instalovat 12 m2solárních kolektorů. Instalace proběhla začátkem května 2002. Kolektory za 3 dny ohřály bazén na +29o C. Poté elektronika vypnula solární ohřev. Spolehlivě se lze koupat v bazénu od května do září. Je-li teplý bazén, i déle. Na noc je ale nutno bazén zakrýt plachtou.    

Žlutava

 

Mám 5 solárních kolektorů. Atmosférických. 10 m2 . Včetně automatického ekol. kotle. Pro přípravu teplé vody,  přitápění, ohřev bazénu. Už při montáži, když byla teplota vzduchu cca + 7, a obloha střídavě zatažená, ihned po zapojení vylítla teplota na kolektorech na + 50. 5 solárních kolektorů topí poměrně účinněji než 3 kolektory, protože u 5 kolektorů je poměrně méně teplonosné kapaliny.

 

 

Vakuové solární kolektory topí i při zatažené obloze. Postačuje jim difůzní záření. V zimě mají o 20 % vyšší výkon. V zimě se z nich ale musí odstraňovat sníh, neodtaje, tak jako u atmosférických kolektorů.

Právě montujeme ve Francové Lhotě a Valašské Polance.

 

Dotaz:

 

Lze solárními kolektory vytápět ?

 

Odpověd:

 

Na Šumavě je penzion. Běžná budova, nezateplený, otopný systém radiátory. Na střeše je 35 solárních kolektorů (70 m2 absorbéru), což zajistí 38500 kWh tepla ročně. V zemi je zakopaná nádrž z železničního vagónu cca 23 m3. Izolovaná 0,5 m polystyrenu. Slunce topí spolehlivě celoročně mimo měsíce leden a únor. V těchto měsících je nutno přitápět, neboť je krátký sluneční svit.

 

Dotaz:

 

Lze kombinovat solární systémy solární systémy s tepelnými čerpadly ?

 

Odpověd:

 

Solární systémy se velmi často kombinují s tepelnými čerpadly. Zapojíme-li kolektor jako primár (zdroj tepla pro tepelné čerpadlo), zvýšíme účinnost solárního kolektoru.

 

 

 

Dotaz:

 

 

Vážený pane inženýre,

 

ráda bych Vás požádala o bližší informace ohledně využití solárních panelů k ohřevu vody (případně přitápění). Uvažujeme o podlahovém topení do nové půdní vestavby a o využití solárního systému, ale orintace ploch střechy domku je na východ a západ. Má v tomto případě solární systém nějaké opodstatnění?

 

Předem děkuji za informaci,

P. Skálová

 

Odpověd:

 

 

Regulace není problém- tyto solární kolektory se při zastavení odběru tepla samy zastaví. Nepřetápí se. Kombinace se zemním plynem + 13 900,- Kč. ( přesto, že v podlahovce bude solaren).

Doporučujeme jiho východ.

Připravenost : Cu potrubí ze střechy + elektrokabel pro regulaci. 

Podlahový otopný systém - plastohliník DN 20 ( trubka Giacominy vratvená – kvalita- pelyethylen hliník, polyethylen)  - pro nízké teploty + 30 stupňů do podlahovky. Rozteč 15 cm.

70 m2   

 

9. nabídka na zhotovení otopného systému

 

Pro tepelné čerpadlo je vhodnější podlahové vytápění než radiátory. Samozřejmě to není podmínka. 80 % tepelných čerpadel topí do radiátorů.

 

Při instalaci podlahového vytápění pro solární systém je vhodnější použít průměr potrubí 20 místo 16. Rozteč potrubí je vhodnější 7,5 cm nebo 15 cm místo 25 cm. Tím se sníží teplota vody do podlahového vytápění, což zvýší výkon využití solárního systému a sníží se celoroční provozní náklady.

 

Celková vytápěná plocha podlahovým vytápěním: 70 m2.

 

                                    Rozteč 15 cm            

A) Systém Giacomini                                                                       74 000 Kč

            Plastohliník  82 500,-              

B) Systém Revel                                      :                                        49 800 Kč

C) Systém Tipplen (zatím pouze zahraniční certifikát)            :            48 800 Kč

           

Zažhavení podlahového vytápění 6 dnů: 15 000 Kč – lze provést svépomocí.

Topná zkouška podlahového vytápění 24 hod.: 5 000 Kč – lze provést svépomocí.

 

Výška podlahy včetně betonu:

                                                 10 cm – patro (3 cm polystyren + 2 cm trubka + 5 cm beton). 

V případě zájmu může být výška podlahy i nižší.

 

Můžeme provést i kombinace s konvektory (budou–li použity francouzské okna, koupelnové žebříky, apod. – okruh 55oC. Výkon podlahového topení plně postačuje pro otop půdní vestavby .

 

2 koupelnové žebříky včetně napojení na horkovodní okruh a regulace: 23 900 Kč.

  

Můžeme zabezpečit i zalití podlahy betonem.

 

 

záruky

Na solární kolektory 10 let.  Na bojler 10 let a 5 let. Na podlahovou trubku 10 let. Na těsnost lisovaného Cu spoje 10 let.Ostatní části díla se řídí podle výrobců.

 

 

Solární systém :

 

2,4 m2  36 000,- Kč. Včetně instalace 138 000,- Kč. 

Podobné jako Vitosol 300. Navíc ale válcový ( nikoliv deskový) všesměrový sběrač a odrazná plocha kolem trubic – reflektor.

 

S pozdravem Ing. Sýkora

 

Na dotazy odpovídal energetický auditor Ing. Pavel Sýkora 

 

Odkazy:

 

http://www.kodek.cz

 

Vynakládáte efektivně peníze za teplo ve vaší domácnosti? - I.

 

 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelůmbydleti.cz


Životní styl