Bojler s tepelným čerpadlem. Teplá voda téměř zdarma. Zato však nezávisle na počasí.

Bojler s tepelným čerpadlem. Teplá voda téměř zdarma. Zato však nezávisle na počasí.

Kategorie: JAK UŠETŘIT

Jedná se o malé tepelné čerpadlo vzduch – voda. ( Někdy bývá i provedení země – voda – ostrý výparník).Obrázek tepelné čerpadlo bojlerPřímo na bojleru teplé vody je umístěno malé tepelné čerpadlo. Umísťuje se zpravidla do sklepních místností.  I když někdy bývá umístěno i v bytě. Provozuje se buď na akumulační sazbu elektrické energie, nebo na přímotopnou sazbu. Více, než 2/3 energie získáte zadarmo. Z okolního vzduchu sklepní místnosti.

 

Další výhodou je, že tepelné čerpadlo vysušuje sklepní místnost. Pro svoji úspornost se používá od rodinných domků, po hotely, šatny sportovců na hřištích.

 

Kolik stojí denní ohřev teplé vody v rodinném domku 200 litrů ? Chci – li ohřát 200 litrů vody, je to 10 kWh energie.  Při současné sazbě el. Energie, ohřev teplé vody bojlerem s vestavěným tepelným čerpadlem stojí   jen 4,50 Kč denně !

 

Nezávislost na počasí.

 

Hlavní výhodou je nezávislost na počasí. Levnější teplo, už vám dají jen solární kolektory, které však jsou závislé na počasí. Současně je nutno poznamenat, že investice do solárních kolektorů je minimálně o 100 % vyšší, než do bojleru – kompakt s tepelným čerpadlem. Mnoho lidí dokonce získalo na tento bojler dotaci jako na tepelné čerpadlo. Znám i lidi, kteří díky pořízení tohoto bojleru s tepelným čerpadlem získali Ekotarif. Levnou elektřinu pro celý dům.

 

Tento bojler s tepelným čerpadlem je velmi vhodný i byty v půdních vestavbách. Profesionální firmy tento bojler s tepelným čerpadlem dodávají i ke kotelnám, s tepelnými čerpadly. Šetří se tím životnost hlavního tepelného čerpadla pro vytápění např. rodinného domu a zjednodušuje se jeho instalace. Takže použití jednoho tepelného čerpadla pro vytápění a druhého pro ohřev teplé vody nemusí být dražší, než mít jen jedno tepelné čerpadlo pro vytápění i ohřev teplé vody. Naopak mít dvě tepelná čerpadla snižuje náklady na energie a prodlužuje životnost. 

 

Instalace

 

Instalace : je snadná. Pouze napojíte studenou a teplou vodu a elektřinu. Bojler je kompakt, bude spolehlivě fungovat jako lednička. Pro 300 l bojler je minimální požadavek velikosti  místnosti 20 m3 .

Cena je kolem 50 000,- Kč. Objemy bojlerů jsou, 200l, 300l, 500 litrů.  Na přání i větší.

Doba ohřevu 5 – 8 hodin, 12, 16 hodin.

Bojler může být doplněn o solární výměník pro kombinaci se solárním kolektorem.  

 

Související články:

Teplo zadarmo? A co tak mít dva solární kolektory místo tří? 
Jak ušetřit 100 000,- Kč za vytápění bytu - I. díl 

Tepelné čerpadlo země voda přímé vypařování

Tepelné čerpadlo země voda s měděnými vrty

Mýty a pověry o tepelných čerpadlech 

Tepelné čerpadlo voda voda 

Tepelné čerpadlo vzduch voda  

Autor: Ing. Sýkora Pavel 

zdroj:www.kodek.cz


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Bojler s tepelným čerpadlem. T - Autor: Petr Vavřík 27. 11. 2007
 Dobrý den p. Vavřík, bojlery dodáváme i my - Autor: Ing. Sýkora 12. 5. 2011
 400 litrů nerezový bojler, 3,8 kW vzduch voda  - Autor: Ing. Pavel Sýkora 16. 3. 2014
 Perfektní a lze ho pohánět fotovoltaikou - Autor: Ing. Sýkora 12. 11. 2016

     bydleti.cz


Životní styl