Kurs dobrého spaní IV. - Rošty

Kurs dobrého spaní IV. - Rošty

Kategorie: NÁBYTEK

Spánek je přirozenou součástí každého čtyřiadvacetihodinového intervalu, kdy se tělo samo "opravuje", obnovuje své soustavy, třídí paměť a ukládá energii na další den, prostě odpočívá. Každý z nás tak v podstatě stráví v průměru jednu třetinu života ve spánku.
Plné rošty

Jsou to mělké dřevěné rošty, obvykle děrované, aby jimi mohl proudit vzduch. Jsou překryty jedinou vrstvou vycpávky, aby tělu poskytovaly hodně pevnou oporu.  

Lištové rošty 

Díky dřevěným latím může vzduch skrz matrace procházet. Některé lištové kostry jsou pružnější, nicméně všechny tělo dobře podpírají.  

Pérované rošty

Jsou o něco měné pevné než ostatní, ale v kombinací se správnou matrací poskytují tělu dobrou oporu. Prodlužuji také životnost matrací, přebírají totiž část zátěže matrace a absorbuje vlhkost. Nekupujte pérované rošty s pevnými okraji, jsou sice levnější, ale zužují místo na spaní a pak, když se péra zatíží, okraje zůstanou pevné, čímž vznikne uprostřed dolík.  

Dřevěné rošty 

Dřevěné rošty se vyrábějí v tloštkách cca 2 a 2,5 cm. Rozestup a zajištení prken je určeno tkalounem. Zajištení proti pohybu se provádí přišroubováním posledních prken roštu.

Lamelové rošty

Obrázek rošt2Klasické lamelové rošty z předehnutých lamel se používají v postelích jako podklad pro matrace. Zlepšují užitné vlastnosti matrací - při jejich použití se matrace lépe přizpůsobí tělu. Lamelové rošty se vyrábějí v různých provedeních. Jejich kvalita a vhodnost použití závisí na počtu a šířce použitých lamel a na způsobu uchycení lamel k rámu.

  

Klasické lamelové rošty z předehnutých lamel se používají v postelích jako podklad pro matrace. Zlepšují užitné vlastnosti matrací - při jejich použití se matrace lépe přizpůsobí tělu a celkový dojem z ležení je tak příjemnější, než při položení matrace na pevný dřevěný rošt nebo pevnou desku. Lamelové rošty do určité míry zmenšují namáhání matrace a prodlužují tak její životnost.

Lamelové rošty se vyrábějí v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních. Jejich kvalita a vhodnost použití závisí na počtu a šířce použitých lamel a na způsobu uchycení lamel k rámu. Platí zásada: jedna osoba = jeden rošt. 

Polohování

Samozřejmě čím je matrace vyšší a tvrdší, tím se při polohování hůře poddává. V kombinaci s lamelovými rošty Mot (s elektrickým polohováním) je nejvhodnější používat latexové matrace. Tyto matrace jako jediné jsou schopny se přesně vytvarovat podle jednotlivých napolohovaných dílů roštu.

Rošty automaticky stavitelné

Rozdíl v jednotlivých roštech je v použitém materiálu na patkách, ve způsobu jejich uložení v masivním bukovém rámu, jejich zdvojení z důvodu středového vyztužení nebo speciálním profrézování lamel z důvodu změkčení ramenní zóny apod. Speciální kategorií jsou lamelové rošty s elektrickým polohováním. Rošty se skládají ze základního a polohovatelných rámů, ve kterých jsou v závislosti na typu roštu uložené pružné lamely ve výkyvných pouzdrech. Polohování rámů se provádí elektricky pomocí motoru, který je zavěšen na kovových polohovacích tyčích. Motory polohovacích rámů jsou ovládány ručním ovladačem vybaveným nezávislými spínači pro polohování jednotlivých rámů zvlášť. 

Související odkazy:
 
Kurs dobrého spaní I. - Pohoda při spaní
Kurs dobrého spaní II. - Co očekáváme od správné postele
Kurs dobrého spaní III. - Jaké jsou druhy matrací

 

 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl