Kurs dobrého spaní III. - Jaké jsou druhy matrací

Kurs dobrého spaní III. - Jaké jsou druhy matrací

Kategorie: NÁBYTEK

Každý si lehne, tak jak si ustele - zpívá si v jedné písni. A jak se spí vám? Pro vás, kteří si ve spánku neodpočinete je tu "Kurs dobrého spaní".Pokud má být matrace "zdravotní", musí být vyrobena z nezávadných materiálů.  To znamená, že musí řešit odvod vlhkosti a musí být schopna se přizpůsobit křivkám těla. Dobrá matrace se při bodovém zatížení prohne v místě tlaku a v nejbližším okolí zachovává původní výšku. Toto platí zejména pro latexové a kokos-latexové matrace, pro pružinové matrace s taštičkovým jádrem a pro polyuretanové matrace z tzv. studených pěn a pěn s proměnnou elasticitou. 

Důležitými hledisky při výběru nového či obnově staršího lůžka jsou mimo jiné: 

- výška a váha zákazníka, jeho zdravotní stav a intenzita pocení,

- dosavadní zvyklosti při spaní a užívání lůžka,

- větratelnost místnosti,

- finanční možnosti zákazníka.

Druhy matrací

Základní členění matrací je:

- molitanové

- pružinové,

- latexové

- lamelové

- sendvičové

Molitanové matrace

 Obrázek matrace1Poslední dobou se od prodeje klasických molitanových matrací z jednoho kusu molitanu  v podstatě upouští. Většinou se vyrábí tzv. molitanové sendviče – jde o matrace vyrobené sendvičovou kombinací různých typů pěn. Matrace bývají často tuhé.

 

Odvětrávání matrací bývá řešeno vnitřními odvodovými kanálky, u některých matrací ještě pomocí speciálních bavlněných vložek uvnitř. Životnost matrace může být i 10 let. Za poslední období se složení pěn podstatně vylepšilo ale i tak molitan je vyráběn  na syntetické bázi, jde v podstatě o polyuretan. Důvodem výroby těchto matrací je většinou jejich cenová dostupnost.  Obaly na těchto matracích mohou být jsou snímatelné a tedy pratelné.

Latexové matrace

Obrázek matrace2Narozdíl od molitanových matrací  je u výroby tohoto typu matrací použit přírodní materiál – latex. Ale většinou jde o výrobu ze syntetického latexu s podílem přírodního latexu. Podíl přírodního latexu vůči syntetickému v hmotě je rozhodující pro určení kvality celé matrace a tím i jeho ceny. Tento materiál je charakteristický optimální měkkostí, dobrou elasticitou a tvarovou stálostí.  Udávaná životnost matrace bývá i 40 let. Kvalitu matrace rovněž určuje počet zón, ve kterých je materiál při výrobě vylit do formy a otvory vytvořeny přesně podle anatomického rozložení těla. U latexových matrací se rozlišují rovněž zóny tvrdosti. 

U matrací ve vlhkém prostředí hrozí nebezpečí zapáchání či vytvoření plísně, která bývá neodstranitelná. 

Individuální pocit při ležení je středně tvrdá, ale člověk se do ní lehce zaboří a materiál ho lehce obklopí. Latexové matrace nabízejí svým uživatelům vysoký komfort při ležení. V prvních týdnech používání se však latex může vyznačovat slabým pachem gumy. 

Latexové matrace nejlépe položit na lamelový rošt z předehnutých lamel – nejlépe s pohyblivým uchycením lamel případně na pevný dřevěný rošt. Nevhodné je umístění na pevnou neprodyšnou desku – především z důvodu odvětrání matrace.  

Latexové matrace lze dobře polohovat. Horní obaly mohou být snímatelné a tudíž pratelné Obrázek matrace 5

Zvláštní skupinu tvoří tzv. kokosovo latexové matrace. Jde v podstatě o matraci sendvičovou. Kde asi 2 cm vrstva kokosu je sendvičově vrstvena v kombinaci s latexovou hmotou. Působí pro lepší cirkulaci vzduchu a zejména pro lepší vyztužení a celkové ztvrzení matrace. Pro správnou aplikaci roštů a matrací je nutné respektovat jejich vzájemné vlastnosti. K určitým typům roštů jsou vhodné pouze určité typy matrací. Nedodržením těchto zásad může docházet k rychlému znehodnocování matrací, případně eliminaci některých jejich vlastností. Při špatném zvolení matrací jde špatně polohovat rošty apod.

Pružinové matrace  

Obrázek matrace 3Pružinové – mají velkou škálu typů v rozdílných cenových hladinách. Nejkvalitnější matrace mají výbornou bodovou elasticitu, která je zajištěna taštičkovým jádrem se soudkovitými pružinami. Kvalitu matrace tedy ovlivňuje nejen tvar, síla a způsob tvarování vnitřního drátu, ale i složení a výška vrchní vrstvy. Tyto matrace jsou vhodné zejména do hůře větratelných objektů nebo pro osoby se zvýšenou potivostí. Dochází zde k perfektní cirkulaci vzduchu uvnitř lůžka. Matrace jsou celkově měkčí.  

Pružinové matrace představují standardní kvalitu lehací plochy.  Jsou ideálnObrázek matrace 4í pro příležitostné spaní a všude tam, kde nejsou speciální požadavky na kvalitu lehací plochy.  Pružinová matrace určená pro vyšší váhové kategorie… Doporučená nosnost matrací bývá do 110 kg. Ale vyrábí se i pružinové matrace přidanou kokosolatexouvou desku, která zvyšuje jejich nosnost na 130 kg a prodlužuje životnost matrace. 

Vysoce kvalitní pružinové matrace s moderní dokonalejší kostrou (spring pocket unit) tzv. taštičkové konstrukce. 

Vyrábí se i matrace s tzv. zónovými pružinovými jádry (s pěti nebo sedmi zónami – střídají se zóny se silnějším a slabším drátem ). Tvrdší zóny podepírají tělo a měkčí zóny se velmi dobře vytvarují podle křivek těla. 

Pružinové matrace je vhodné položit na pevný dřevěný rošt, rovnou desku případně jednoduchý lamelový rošt. Matrace nelze polohovat, případně pouze velmi omezeně. Obaly jsou většinou nesnímatelné.

Lamelové matrace 

Jde o matraci, kdy podpora páteře je tvořena systémem lamel na pružném jádře (molitan, pružiny, latex, speciální nafukovací pouzdra atd.). Nedoporučuje se kombinovat s pohyblivými lamelovými rošty. 

Sendvičové matrace

 Obrázek matrace 5

Využívají výhod více materiálů nejoblíbenější kombinací bývají  tzv. kokosovo latexové matrace. Jde v podstatě o matraci sendvičovou, kde asi 2 cm vrstva kokosu je sendvičově vrstvena v kombinaci s latexovou hmotou. Působí pro lepší cirkulaci vzduchu a zejména pro lepší vyztužení a celkové ztvrzení matrace.

 

 

  

Související odkazy: 

Kurs dobrého spaní I. - Pohoda pro spaní
Kurs dobrého spaní II. - Postele
Kurs dobrého spaní IV. - Rošty

 

Matrace


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl