Kurs dobrého spaní II. - Co očekáváme od správné postele

Kurs dobrého spaní II. - Co očekáváme od správné postele

Kategorie: NÁBYTEK

Každý z nás stráví v průměru jednu třetinu života ve spánku. Nejen pro vás, kteří si ve spánku neodpočinete je tu "Kurs dobrého spaní" , ale pro každého, kdo chce mít pocit dobře „vykonaného spánku“.Co očekáváme od správné postele?

Obrázek spaní3Zdravé lůžko musí svému uživateli nabídnout především příjemný spánek. Spáč by se neměl budit z důvodu špatné lehací plochy nebo nepříjemného klimatu při spánku. Obecně i tady platí pravidlo o tom, že nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat  levné věci. Proto se vyhněte všem podezřele levným koupím. Taky je lepší postel, která má možnost výměny roštů a matrací, než postel celočalouněná. Jde sice o větší investici z hlediska krátkodobého. Ale s dlouhodobého hlediska nám postel zůstane a měníme jen matrace popř. rošty. A navíc si lépe zvolíme skladbu matrací a roštů( ne míru). Vyhněte se postelím vyrobených z dřevotřísky (tzv. lamina)- jsou náchylné k vrzání a můžou uvolňovat nezdravé látky např. formaldehydy.

Zdravá postel musí splnit dva základní požadavky:

1.) Anatomicky správná podpěra těla

2.) Hygiena lůžka

1.) Anatomicky správná podpěra těla

První podmínkou pro zdravý a příjemný spánek je anatomicky správná podpěra těla. To znamená, že při ležení je páteř ve všech polohách podpírána ve svém přirozeně vyvinutém tvaru.

Příliš měkké lůžko

Obrázek spaní1Špatná podpěra těla na příliš měkkém lůžku. Páteř se při ležení prohýbá do oblouku a nemůže dojít k jejímu správnému uvolnění. Svaly jsou nadměrně napínány a nemůže dojít k jejich regeneraci. 

 

Příliš tvrdé lůžko 

Obrázek spaní2Špatná podpěra těla na příliš tvrdém lůžku. Páteř je v nepřirozené křivce. Ramenní a kyčelní klouby jsou nesprávně podepřeny. Meziobratlové ploténky jsou stlačovány a nemají dostatečný prostor k regeneraci. Správná podpěra na zdravém lůžku. Páteř je při ležení na boku ve tvaru přímky. Pánev je symetricky vyrovnána. Jen tak je možná optimální regenerace páteře, pohybového ústrojí i vnitřních orgánů. Spáč se pohne v průměru 80krát za noc

Zdravá postel nesmí bránit v pohybu, ale naopak by měla působit na uvolnění struktury kostí a páteře tak, aby tělo mohlo snadněji zaujmout svoji ideální polohu. Také ploténky musí dostat svůj požadovaný prostor pro "roztažení", který potřebují k příjmu živin. Zdravá postel nemůže být univerzální a stejná pro všechny, ale musí být individuálně přizpůsobena váze a výšce budoucího spáče s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu a zvyklostem spaní.

2.) Hygiena lůžka

Během spaní na lůžku lidský organismus průběžně vylučuje tekutinu složenou z vody, mastných kyselin a dalších látek v úctyhodném množství. Jen pro ilustraci: spáč odevzdá lůžku za jednu noc v průměru 3/4 litru tělesné vlhkosti.  To je za deset let se jí do matrací vstřebá až 1800 litrů.Doporučuje se tedy z hygienických nejpozději po uplynutí deseti let matraci vyměnit.

Hygiena postele je základním předpokladem regenerace imunitního systému. V současné době, kdy stále častěji dochází k oslabení imunity organismu a různým alergiím, má hygiena lůžka stále větší význam. Postel se nesmí stát útočištěm pro bakterie a jiné látky vylučované z těla. To znamená, že zdravá postel musí být vzdušná a garantovat dostatečnou výměnu kyslíku. Použité materiály a konstrukce matrace proto musí zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu celého lůžka. S hygienou postele souvisejí i použitá textilní vlákna: mohou být přírodní (vlna, bavlna) nebo syntetická (duté vlákno) s možností praní nebo chemického čištění. 

V dalším pokračování „kurzu dobrého spaní“ se  budeme věnovat výběru matrace.


Související články:

Kurs dobrého spaní I. - Pohoda pro spaní
Kurs dobrého spaní III. - Jaké jsou druhy matrací
Kurs dobrého spaní IV. - Rošty


 

 

Postele


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl