Živý vánoční stromek v nádobě

Živý vánoční stromek v nádobě

Kategorie: POKOJOVÉ ROSTLINY

Jehličnatý vánoční stromek patří k českým Vánocům. Módním hitem se stávají živé vánoční stromky v nádobách. Vánoční stromek se dá použít i v dalších letech a nebo se dá vysadit do zahrady. Je jednoduché udržet takovýto stromek při životě? Co udělat aby stromek přežil do jara?Obrázek vánoční stromekVánoční stromek, který po svátcích nekončí na skládce, ale i nadále krášlí balkon, lodžii nebo zahrádku, stromek, který můžeme navrátit přírodě. A to je to co přitahuje stále více lidí. Ovšem udržet takovouto dřevinu při životě není tak jednoduché. Musíte si uvědomit, že jde o velký zásah do životního cyklu rostliny. A proto je potřeba dodržet určité zásady, aby stromek tyto změny unesl.

 

Výběr stromku

 

V prodejnách se setkáte se dvěma dva druhy kontejnerových vánočních stromků, u kterých na první pohled není rozdílu. Rozdíl je v sázení těchto stromků. První jsou rostliny zasazené do květináčů narychlo jenom za účelem prodeje. To jsou stromky, které většinou vydrží do vánoc a pak postupně zahynou. A tak na další pěstování nejsou  vhodné.

 

Vhodnější jsou tedy stromky, které byly přesazeny z volné půdy do kontejneru již koncem léta a během podzimu měly ještě čas v nádobě mírně prokořenit. Tyto stromky mají také výrazně větší přežít i do dalšího roku.

 

Víte jak poznáte ten vhodný vánoční stromek? Ten správný poznáte tak, že po vyjmutí rostliny z nádoby má bohatě rozvětvené jemnější kořeny a bal po vyjmutí zůstává vcelku. Menší množství silnějších kořenů, z nichž opadává zemina, ukazuje na to, že stromek v nádobě nevyrostl a byl do ní přesazen až později.

 

Co nejkratší doba

 

Uvědomte si že přechod z mrazu do tepla je pro každý stromek šok. Živý vánoční stromek by neměl být v teple moc dlouhou dobu, aby se neprobudil ze zimního klidu, proto jej  přinesete domů, přestěhujte do místnosti těsně před Vánoci. Čím déle jej  totiž ponecháme rostlinu v teple, tím větší je pravděpodobnost jejího „probuzení“ a narašení. Rovněž zasazení ven by mělo být při co nejteplejším počasí a teplota by neměla klesnout pod -3°C. Před tím je potřeba stromek postupně aklimatizovat přechodem přes nějakou studenější místnost třeba sklep.

  

Při teplém počasí tedy kontejner s dřevinou zapustíte do země a jej chráníte proti promrznutí například obsypáním listí nebo chvojkami. Vhodná je stinná poloha. Je možné nechat stromek raději v  nějaké chladné, ale světlé místnosti chodbě, na schodišti nebo v garáži. Stromek je nutné zalévat!

 

Pokud stromek začne rašit může to být pro něj osudné!. Takovou dřevinu již nelze dát ven! A tak zůstává jenom varianta se studenou místností.

 

Na jaře stromek buď vysadíme  do zahrady a nebo jej zapěstujeme v nějaké nádobě.

 

 

Vhodné stromky

 

Ne každý stromek je vhodný pro tento účel. Nejvhodnější jehličnany jsou tyto: smrk pichlavý (Picea pungens), borovice černá (Pinus nigra), jedle normannská (Abies normanndiana), jedle bělokorá (Abies alba).

 

Při dodržení všech uvedených zásad máte dost velkou šanci, že se s tímto stromkem budete těšit i v následných letech.


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 živý nebo umělý? - Autor: KateS 26. 11. 2010
 U nás vládne umělý stromeček - Autor: Elisek.Pelisek 29. 11. 2010
 ? - Autor: KateS 30. 11. 2010
 ? - Autor: KateS 1. 12. 2010

     bydleti.cz


Životní styl