Vánoční kaktus a jeho pěstování

Vánoční kaktus a jeho pěstování

Kategorie: POKOJOVÉ ROSTLINY

Vánoční kaktusy (Schlumbergera, Epiphyllum, Zygocactus) patří k nejoblíbenějším vlhkomilným kaktusům. Je to nenáročná rostlina, která nám vydrží mnoho let. Pěstuje se pro květenství, které může být bílé, červené, růžové, purpurové i fialové. 

Obrázek vánoční_kaktusVánoční kaktusy k nám pochází z tropů deštných pralesů ve Střední a Jižní Americe. Plazivé větvičky této zajímavé jsou tvořeny oválnými články. Koncem podzimu a počátkem zimy vánoční kaktus rozkvétá. Květy však mohou mít i bílou a žlutou barvu nebo různé odstíny barvy růžové, červené a fialové. Vánoční kaktus vypadá dobře v závěsném košíku, kde báječně vyniknou dlouhé stonky se zářícími květy.

 

Tyto kaktusy nedáváme na přímé sluneční světlo, prospívá jim polostín. Intenzivně se zalévají v létě a v zimě  přiměřeně. Teplota se nesmí snížit pod 12°C a neměla by přesáhnout 25°C. V době květenství nelze z rostliny odřezat rouby, přesazovat ji nebo pootáčet květináč na jiné Světlo. Rostlina by mohla poupata ztratit. V létě je dobré odnést rostliny na balkon, je však nutné je zakrývat od přímých slunečních paprsků. Rozmnožuje se roubováním. Předsušují se středně dlouho (asi 2 až 3 dny), a poté se vysazují do vlhkého písku.

 

Od října do ledna se tvoří poupata a květy. Od doby objevení poupat až do konce jejich odkvětu zaléváme mírně. Zemina by neměla přeschnout, měla by být stále vlhká. Rostliny s poupaty bychom neměli přemisťovat, protože hrozí nebezpečí jejich opadání.  Prospívá pravidelné rosení vlažnou vodou.  Teplota by měla být kolem 18 až 20°C. Až rostlina odkvete, postavíme ji do chladnější místnosti, s teplotou cca 15 až 16°C. Jestliže rostlina kvete, přihnojujeme ji jednou za dva týdny hnojivem pro kaktusy. V žádném případě hnojivo nesmí obsahovat vápník. Ten by rostlinu zničil. S přihnojováním by se mělo končit v červenci.

 

Přesazování rostlin, , a to každé dva týdny až do září. Přesazujeme po odkvětu rostliny, koncem ledna. Zemina na přesazení se skládá z  drnovky, listovky, rašeliny a písku. Během léta přenést rostliny na zastřešený chráněný balkón – tím může rostlina získat na síle. Pozor nedávat na přímé slunce.

 

Rozmnožujeme řízky, o velikosti 2 až 3 cm. Ideální je, pokud se rostlina množí v březnu, ale může proběhnout v jakémkoliv období roku. Odebereme několik stonků asi s čtyřmi články a necháme je na vzduchu několik hodin zaschnout a dáme do prohřáté vlhké zeminy. Můžeme přikrýt polyethylenem nebo skleničkou.  Je dobré pravidelné provětrávání.  Vánoční kaktus také zakoření ve vodě.


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Vánoční kaktus a jeho pěstován - Autor: betty 25. 1. 2007

     bydleti.cz


Životní styl