Pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí

Kategorie: POKOJOVÉ ROSTLINY

Ozdobte svůj domov orchidejí. Jak pěstovat orchideje, aby vydržely dlouho krásné i v bytových našich podmínkách.Mnozí z nás rádi zkrášlují svá obydlí květinami. Na trhu je k dostání nepřeberné množství typů pokojových i řezaných rostlin. Některé z nich rostou bez nároku na výjimečnou péči, ovšem jiným je potřeba porozumět. Mezi velmi krásné a často žádané květiny patří bezesporu orchideje. Pokud chcete pěstovat tuto květinu efektivně, projděte si několik rad a tipů. Nechte se inspirovat a vpusťte si kousek exotiky i domů.

„Pečovat o orchideje může každý z nás. Není nutné se exotickým rostlinám v odděleních zahrady vyhýbat jen proto, že nevíme jak je správně pěstovat, aby dlouho vydržely,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Důležité je pouze držet se několika pravidel - kam květinu správně umístit nebo jak přistupovat k jejímu zalévání.“

Orchideje Phalaenopsis

Typ orchideje zvaný Phalaenopsis se vyznačuje květy nápadně připomínajícími tropické noční motýly. Druhy rodu Phalaenopsis se mohou pyšnit velkokvětostí a dobu jejich kvetení si můžeme užívat přes půl roku. Ideální péče o ně začíná již při jejich pořizování. Rostlina je samozřejmě běžně dostupná a lze ji kupovat téměř kdekoliv. „Není vhodné orchideje pořizovat u venkovních stánků s květinami, velmi snadno se totiž podchladí, což je začátek jejich konce,“ radí Helena Ševčíková. Ideální květina nesmí mít zažloutlé listy a zesláblý květní stonek.

Pěstování orchidejí

Zalévání orchidejí

Orchideje zaléváme poněkud jiným způsobem, než je u ostatních květin běžné. Nejvhodnějším způsobem není lít k rostlině vodu nahodile, když máme zrovna chvíli čas. Pokud chceme, aby rostlina vydržela co nejdéle, pravidelně ji jednou či dvakrát týdně i s květináčem ponoříme do odstáté vody. Po vytažení jí zbavíme přebytečné tekutiny a postavíme opět do sucha. V misce pod květinou je trvalá přítomnost vody vyloženě nežádoucí. Berme v úvahu také fakt, že rostlinu je nutné „nechat odpočívat“ po odkvětu. Ve fázi vegetačního klidu rostlinu zbytečně nezavlažujeme.

Pěstování orchidejí

Podmínky pro pěstování orchidejí

Když kupujeme orchideje, musíme být připraveni respektovat její teplomilnost a vytvořit k tomu odpovídající podmínky v místnosti. Ideální teplota by neměla dlouhodobě klesat pod 18 stupňů Celsia. Rodu Phalaenopsis vyhovují ranní slabé sluneční paprsky, nesnese ale přímý odpolední žár. Je proto dobré vybírat květinu podle světové strany, na které jsou okna pokoje, kde ji budeme pěstovat, situována.

Kvalitní péči nám rostlina vrací tím, že dvakrát ročně vykvete. Pokud vše děláme správně a orchideji prostor i podmínky svědčí, doba od výkvětu po odkvět často přesahuje tři měsíce. Na podzim můžeme rostlině pomoci vykvést, a to snížením teploty po určitou dobu, kdy v rostlině nastartujeme mechanismus kvetení. Snížit však musíme i objem zálivky. Rostlina vykvete také častěji, pokud ji pravidelně mírně hnojíme. Optimálním množstvím koncentrátu je zhruba jedna čtvrtina objemu, kterým hnojíme zbytek květin. Hnojivo, doporučujeme značku FloraSelf, je možné přidávat do zálivky nebo přímo rozprašovat na listy.
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 orchidea - Autor: Eva 19. 1. 2014

     bydleti.cz


Životní styl