Jak vypěstovat avokádo z pecky
Kategorie:
POKOJOVÉ ROSTLINYAvokádo už dávno není exotickou vzácností, ale na našem stole celkem zdomácnělo. I když se dá v podstatě kdykoli koupit, můžete si ho vypěstovat i sami doma. Ale než budete mít první vlastní plody, bude to trvat několik let.
Avokádo je plodem původně středoamerického stromu, který se jmenuje hruškovec přelahodný (Persea americana). Aby vám z pecky vyrostla nová rostlinka, je třeba použít pecku ze skutečně zralého plodu. Pro jeho výběr se neorientujte jen barvou, avokáda mohou být tmavě zelená až zelenočerná, nebo fialová s nádechem hnědé až po světlezelenou se žlutými tóny. Zralý plod poznáte na dotek – musí být trochu měkké, ale ne příliš, a zároveň pružné.
Způsobů, jak pěstovat doma avokádo je několik, liší se médiem, v němž se rostlinka vyvíjí:
1. Pěstování avokáda v zemině (zahradnický substrát)
To je asi nejobvyklejší způsob pěstování:
- do květináče se nasype substrát, který by měl být dostatečně propustný a vlhký; vlhkost je třeba zachovávat průběžně, ale nesmí se přelévat
- pecka musí být před zasazení zbavená veškeré dužniny, jinak by v květináči shnila (protože se jedná o dvouděložný plod, z jedné pecky je možné vypěstovat více rostlin, ale při rozřezávání se nesmí plod poškodit)
- připravenou pecku avokáda je nutné vložit špičkou vzhůru, a to zhruba 2 cm pod horní vrstvu hlíny v květináči
- aby rostlina dobře klíčila, potřebuje teplo, ideálně kolem 25 °C, takže třeba blízko radiátoru
- zaléváme do květináče, v misce nesmí stát nikdy voda, jinak by uhnily kořeny a rostlina by zahynula
- na přílišné sucho rostlina upozorní opadáváním listů, většinou stačí zalít a vše je v pořádku
2. Pěstování avokáda v perlitu
Zkušenější pěstitelé perlit určitě znají, jedná se o drobné kuličky, s nimiž se pracuje podobně jako se zeminou. Postupujte stejně jako v prvním případě, jen dáte do květináče perlit s vodou, případně perlit s živným roztokem. Rostlinu pěstujete hydroponicky (v roztoku). Osobně doporučuji vyzkoušet buď avokádo, nebo perlit, ale nezkoušet obojí najednou. Pokud to s perlitem neumíte, zkuste nejdřív klasický substrát.
3. Pěstování avokáda a hydroponie
Vývoj rostliny může být zajímavé divadlo, a to nejen pro děti. Proto můžete zkusit i třetí možnost, a to je klasická hydroponie, tedy pěstování rostliny ve vodě. Nedávejte ji do květináče, ale do sklenice, abyste růst avokáda mohli sledovat v přímém přenosu:
- pecku musíte upevnit tak, aby se dotýkala vodní hladiny; zkuste třeba velmi jemně navrtat otvory ze tří stran tak, aby byly od sebe ve stejné vzdálenosti, a do nich vložte špejle a vybalancujte pecku na vodné hladině (měla by se jí dotýkat širší stranou)
- průběžně dolévejte vodu, které se při pokojové teplotě odpařuje, pecka musí být ve stálém kontaktu s hladinou
- z pecky po několika dnech začnou růst kořeny
- když je sklenice plná kořenů, začne růst i stonek avokáda, takže v tu chvíli je nezbytné rostlinu přesadit do květináče se substrátem tak, aby byla pecka asi ze dvou třetin na vzduchu
Jednou za čas budete muset rostlinu přesadit, ale nikdy při tom nezasahujte do kořenového balu, vždy jen zvětšete květináč a přidejte substrát nebo perlit. V teplých letních měsících můžete mít avokádo na zahradě. Nevadí mu ani letní deštík, ale nedávejte ho na přímé sluneční světlo.
Jaké máte vy zkušenosti s pěstováním avokáda z pecky? Pište pod článek do diskuze.
Související články:
Jak pěstovat kávovník
Pěstování bylinek na balkóně
Doporuč přátelům
Urychlení klíčení - Autor: Tuto 28. 2. 2019