Víte, co vás čeká po koupi nového bydlení?

Víte, co vás čeká po koupi nového bydlení?

Kategorie: RADY A NÁPADY

Když koupíte dům nebo byt, je to velký krok, který většinou znamená novou životní etapu, ale také velkou investici.Náklady na pořízení nového obydlí většinou moc neovlivníte, jelikož je cena stanovena a vy si dopředu můžete akorát rozmyslet, zda je to pro vás únosné, či nikoli. Náklady na vybavení se už ale regulovat dají. Co všechno souvisí s pořízením nového bydlení a jak to všechno zvládnout co nejlépe?

S majetkem přichází odpovědnost

S odpovědností zase otázka, jak zajistit, aby vše fungovalo bez co nejmenších ztrát. Šetřit na nečekané výdaje, pojistit domácnost proti znehodnocení živelnými pohromami, krádeži či zřídit pojištění odpovědnosti pro případ neúmyslného poškození domácnosti sousedů? Tyto otázky je dobré zvážit hned na začátku, než začnete investovat do úprav a nového vybavení.

Do vybavení domácnosti investujte společně s partnerem

Po investici do koupě nemovitého majetku se jednoduše může stát, že vám další peníze na dovybavení budou chybět. „Jestliže Vám schází na dovybavení domácnosti peníze, zvažte možnosti společného financování s partnerem. U některých institucí vám totiž jako páru poskytnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerskou půjčku, díky které dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

koupě nového bydlení

Dejte o sobě vědět

Potřebným úřadům, institucím, zaměstnavateli, rodině i přátelům... Po nahlášení změny adresy na obecním úřadu vás čeká zřízení nového občanského průkazu. Pak bude nejspíš následovat kolečko po úřadech a institucích, ideálně v tomto pořadí: Zdravotní pojišťovna, Finanční úřad, Úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení, banky, dodavatel elektrické energie, plynárna, pojišťovny, ošetřující lékař, zubař, telefonní operátor a pro váš klid navštivte také poštu, kde můžete požádat o dočasné zasílání pošty na novou adresu a změnu SIPO. Ne všechny instituce je nutné navštívit osobně, zkuste zjistit, kam stačí poslat dopis nebo e-mail. Pro osobní návštěvu se ve většině případů můžete předem objednat přes internet.

Chytře na energie?

K pohodlnému bydlení budete potřebovat elektřinu a plyn. Užitečné informace o dodavateli těchto energií by vám mohl poskytnout poslední majitel nemovitosti, od kterého byste se mohli dozvědět také detaily o výši záloh, přeplatcích či nedoplatcích. To abyste lépe věděli, jak nastavit ideální zálohy ve smlouvě s dodavatelem. A pokud nehodláte změnit dodavatele, pak nejjednodušší způsob je se předem domluvit s původním majitelem na přepisu odběrného místa na vaše jméno.

Doladění detailů neodkládejte

Až bude za vámi vše, co bylo pro začátek důležité, a budete mít pocit, že už bydlíte, začne se vám otevírat prostor pro doladění detailů, které učiní z vašeho nového bydlení útulný domov. Nezapomeňte na označení zvonku a schránky, před vchod položte pěknou rohožku, pověste zrcadlo, smontujte věšák a podobně. Nenechávejte tyto drobnosti na “někdy”, aby se vám nestalo, že už si jejich absence časem ani nevšimnete.


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl