Plechová střecha - ano či ne?

Plechová střecha - ano či ne?

Kategorie: RADY A NÁPADY

abortion clinics oak lawn il

abortion clinics oak lawn il istitutomarcopolopadova.it

Odborníci radí s výběrem lehké střešní krytinyJen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi, jako plech. Čas od času se objeví článek, vyzdvihující výhody plechové střechy, a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vychvalují nebo naopak zatracují.

Jak to tedy je? Jisté je, že plechová střecha se v našich zemích používá poměrně dlouho a vyhledává ji čím dál více současných architektů i majitelů nemovitostí. Dříve šlo o prosté pásy pozinkovaného plechu, dnes už můžete koupit plechovou krytinu napodobující střešní tašky, která je od „pravé“ téměř nerozeznatelná. Díky bezúdržbové vrstvě polyesterového laku je na výběr široká paleta barev. Právě vzhled je přesto jednou z hlavních námitek kritiků plechových střech. V tomto směru ovšem není možno vynést žádný konečný verdikt, vzhled je totiž čistě subjektivní záležitostí a každému se (naštěstí) líbí něco jiného.

Plechová střecha

Myslete ekonomicky

Jednou z hlavních výhod plechové střechy je nízká váha, která málo zatěžuje krov. To je předností například při obnově starších domů, kde starou střešní konstrukci raději nechceme příliš zatěžovat betonem nebo pálenými taškami, ale i u dalších staveb, kde se díky slaběji dimenzovanému krovu dá ušetřit. Nízká hmotnost je pozitivní i z hlediska dopravy materiálu na stavbu a manipulace s ním. V horských oblastech s velkým množstvím sněhových srážek je menší celkové zatížení rovněž ku prospěchu. Přidává se k tomu fakt, že sníh z tohoto typu krytiny poměrně snadno sklouzává.

U obyčejných tabulových plechových střech z pozinkovaného plechu byla významnou výhodou i nízká cena. Ta sice stále zůstává plusem, ale je nutno přiznat, že kvalitní plechové střechy „simulující“ pálené tašky se již originálu cenově přibližují. Disponují ale řadou užitečných vlastností a je na ně poskytována dostatečná záruka, až 30 let.

Nulová údržba

Další časté připomínky se týkají údržby. Pravda, časté „šmirglování“ a natírání rezavého plechu není nic příjemného, ovšem těmto pracím již v případě řady materiálů dávno odzvonilo, jde jen o výběr správného kvalitního materiálu. Současné plechové krytiny jsou dodávány s bezúdržbovou barevnou povrchovou úpravou z Polyesteru a HB Polyesteru, která má životnost nejméně 40 let. Vždy je dobré získat reference od uživatelů přímo k danému výrobku, neboť praktické zkušenosti u některých typů střech potvrzují životnost delší, než je minimální udávaná, zatímco u jiných se povrchová úprava nemusí dožít konce záruční doby.

Nešetřete na maličkostech

Pro to, aby střecha s plechovou krytinou dobře sloužila je také důležité nepodcenit výběr kotvícího materiálu, tedy šroubů a těsnících podložek, kde se může kvalita jednotlivých produktů dosti lišit. Obecně platí, že je jistější kupovat střešní krytinu jako systém, od dodavatelů, kteří všechny prvky střechy, včetně oplechování, atypických prvků a kotvení nabízejí ve stejné kvalitě a barvě jako krytina samotná. Na správném provedení kotvení a použití originálních šroubů i podložek také záleží bezchybný výsledek – tedy dokonalá střecha, do které nepoteče ani za 50 let.

Stejně tak je nutné dát pozor na správnou skladbu střešního pláště, např. dostatečné odvětrávání, jinak hrozí, že na spodní straně plechu kondenzuje voda, což může mít různé negativní dopady nejen na samotnou střechu.

Když to shrneme, plechová střecha přináší, při správném položení a upevnění celou řadu výhod. Vzhledem k výši investice se u střechy většinou příliš nevyplácí experimentovat, proto je lépe práci svěřit profesionálům. Pak byste měli mít záruku, že střecha bude svou funkci dobře plnit po dobu několika desítek let, a to s minimální údržbou.

Vybírejte tvar i barvu

Jedním z prověřených dodavatelů systémů střešních krytin je společnost Lindab, která ve svém sortimentu rozlišuje podle tvaru a materiálu se dva základní typy lehkých krytin: falcovaná krytina Seamline z rovinných plechů –s povrchovou úpravou HB Polyester a profilovaná krytina ve tvaru skládané tašky. Na výběr z profilovaných krytin je 5 různých typů profilů se vzhledem skládané tašky, tři různé typy povrchových úprav a 30ti odstínů. Krytiny nesou označení Lindab Ideal, Mega, Topline, dále šablony Goodlock se speciálním způsobem skrytého kotvení a zcela nové maloformátové krytiny Lindab Roca s minerálním posypem pro výjimečný vzhled a ještě větší odolnost.

Poskládejte okap bez šroubů a letování

K nové střeše je zářivý okap samozřejmostí. Bezúdržbový okapový systém s ocelového plechu s povrchovou vrstvou z HB Polyesteru. LindabRainline, patří již několik let k nejprodávanějším nejen v Česku. Zaplatíte za něj asi ½ ceny mědi nebo titanzinku, které mají srovnatelné vlastnosti i životnost. Chloubou systému jsou důmyslné spojky, díky kterým není třeba okap letovat nebo lepit, nepotřebujete ani žádné speciální náčiní na montáž. Bajonetový uzávěr, stejně jako přezka na lyžařské obuvi, napojení svodů a žlabů pevně zacvakne a zajistí trvale těsný spoj. Na zimu můžete okap demontovat.

Na www.okapyprovas.cz si můžete snadno spočítat složení a počet jednotlivých dílů okapového systému, stačí zadat rozměry domu a typ okapu, můžete si také vyzkoušet barevné sladění s fasádou a střechou. Vybírat můžete z 10ti barev včetně odstínu mědi nebo přírodních metalických odstínů. Na kompletní švédský systém LindabRainline je poskytována záruka 30 let.

Plechová střecha
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl