Co doma vyrobíte z univerzální bavlny? Její možnosti vás příjemně překvapí

Co doma vyrobíte z univerzální bavlny? Její možnosti vás příjemně překvapí

Kategorie: RADY A NÁPADY

Prodejci bytového textilu nabízí vskutku bohatou nabídku látek všeho druhu. Na trhu se objevují nové materiály s vytříbenými vlastnostmi a na své si tak přijde opravdu každý. Přesto všechno zůstává „stará dobrá“ bavlna tou nejčastější volbou. Přírodě se nepřezdívá mocná čarodějka nadarmo, za bavlník bychom ji měli skládat pravidelně poklonu.O bavlněné látky metráž není tak velký zájem nadarmo. Mezi nejprodávanější patří díky takřka univerzálnímu charakteru a celé řadě skvělých vlastností. Když k tomu přidáme příjemnou cenu, je rozhodnuto.

Látka s tisíciletou tradicí

Bavlněné látky sice nejsou tak staré jako lidstvo samo, ale i tak lze jejich výrobu zařadit na seznam tradičních lidských dovedností. Prameny uvádějí, že se vlákna ze semen bavlníku získávala již před 6-7 tisíci lety v Egyptě, Indii a Mexiku. Zmínky o rozšíření bavlny však pochází i z jiných koutů světa. Dlouholetou historii má v Jižní Americe a Číně.

Bavlněné látky

Charakteristické vlastnosti bavlněného vlákna

Vraťme se k bavlně a jejímu využití při výrobě domácího textilu. Bavlně hrají do karet následující vlastnosti: snadné zpracování, přizpůsobivost, robustnost, měkkost, jednoduchá údržba či prodyšnost. To ale není zdaleka vše. Příroda dala bavlně do vínku také vynikající absorpci vlhkosti a odolnost vůči vysokým teplotám. Za zmínku stojí i to, že se bavlněná látka dobře barví a příliš neláká moly.

S ohledem na výše uvedené výhody není divu, že se bavlněné látky hodí na tak široké spektrum výrobků. Je základem pro všechny kvalitní lůžkoviny a kromě povlečení, prostěradel a oblečení je dobrou volbou i pro ručníky a osušky.

V rámci objektivity je vhodné zmínit i negativa. Bavlněná látka není bez chyby a je dobré počítat s několika slabými stránkami. Například s tím, že se hodně sráží a mačká, je náchylná na poškození plísní a nesvědčí ji ani sluneční záření – následkem působení slunečního světla hnědne a křehne, proto se často mísí s umělými vlákny.

A kde se po bavlněných látkách poohlédnout? Kvalitní a krásně potištěný materiál pro vaše kreativní tvoření najdete v e-shopu Bubulakovo.

Zdroj obrázku: goldentz / Shutterstock.com


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl