Vodou nezávislá obec. VNO. ESO.

Vodou nezávislá obec. VNO.  ESO.

Kategorie: TRENDY V BYDLENÍ

ESO je energeticky nezávislá obec. VNO je vodou nezávislá obec. Jak může být obec závislá? Vždyť vodu máme zde v ČR vlastní. Nejsme přece na poušti. Nedovážíme ji.Ale je to jinak. Z českých kohoutků teče česká voda, ovšem platíme za ni velmi často zahraničním společnostem. Platíme jim hodně? No, řekl bych že ano.

Jedna z těchto společností si odváží ročně čistý zisk miliardu korun, a to se ještě nechala slyšet, že vodu musí zdražit o dalších 60 %. Velmi vysoké skokové zdražení, žádných 10 až 15 %. Zdražuje voda hodně? Řekl bych, že ano. Od převratu v 89 roce zdražila 100 x. A rozhodně nevypadá, že by zdražování měl být konec. Spíše naopak, zdražování nabírá závratné tempo.

VNO

A co kanalizace? Pokud obec vybuduje centrální kanalizaci, každý rodinný dům zaplatí průměrně 15000,- Kč za kanalizaci a dalších 15000,- Kč za vodu.

Tedy, v obci o 300 čísel popisných je to 9 milionů Kč ročně, které odejdou z obce. Pokud voda zdražila za posledních 20 let 100 x, je to inflace meziroční mezi 10 – 20 %. Tedy, za 30 let zaplatí běžný rodinný dům i půl milionu jen poplatky za kanalizaci. 300 domů ( celá obec) pak zaplatí až 150 milionů, což není málo. Dovedete si představit, jak by se dala vaše obec pozvednout investicí 150 milionů korun?

Jak má občan reagovat?

Pokud obec uvažuje o centrální kanalizaci, má její občan dvě možnosti, nechce – li upadnout do nekonečného jařma tvrdě rostoucích poplatků.

1. „Celofrontální postup“: Nastínit občanům a zastupitelům mnohem modernější, ekologičtější ale i několikanásobně ekonomičtější metodu decentralizovaného čištění odpadních vod. Pokud Vás neberou vážně, založte občanské sdružení. Obec bude povinna jednat s občanským sdružením. Například „Občané za ekonomickou ekologii obce Potůčky“. Vaším cílem by mělo být dosažení realizace decentralizovaného čištění odpadních vod. Ať již se státní dotací, nebo jen obecní podporou.

2. Nemáte – li energii, čas nebo chuť bojovat za blaho celé obce, snažte se co nejrychleji
instalovat vlastní domovní čističku odpadních vod. Jde o čas. Jakmile se začne budovat centrální kanalizace, máte smůlu. Již vám legislativa neumožní vybudovat vlastní domovní čističku odpadních vod. Ovšem pokud již máte domovní čističku, nemohou vás nutit připojit se na centrální kanalizaci. Nutit vás asi budou, jde jim o peníze, o vaše peníze, není ale problém si domovní čističku obhájit.

Vyplatí se domovní čistička odpadních vod?

Peníze investované do vlastní domovní čističky odpadních vod se vám vrátí zpravidla do 1 až 2 let. Tak vysokou návratnost investice by byla chyba nevyužít. A dalších 30 – 50 let vám domovní čistička odpadních vod bude šetřit obrovské peníze, popřípadě poskytovat čistou vodu zdarma. V praxi se ve vodě z kvalitních a účinných čističek odpadních vod, například Akvatik, i chovají ryby.

Proč instalovat domovní čističku odpadních vod právě teď?
Právě nyní se zjednodušila legislativa. Není nutné stavební povolení, postačuje ohláška, není nutno odevzdávat vzorky! Je otázka, jak dlouho nám tato právní úprava vydrží, další otázkou je výklad zákona stavebními úřady. Tento výklad zákona se může v budoucnu změnit.

Proč instalovat právě Akvatik?

Jde o technologii čističek odpadních vod, která má dokonce 2 eurocertifikáty. Kvalita vyčištěné vody je tak vysoká, že nelze škodliviny změřit laboratorními přístroji!

Čističky jsou perfektně regulovatelné. Evropská unie čističky Akvatik podporuje tím, že poskytla několikamilionový grant na vývoj jednotky pro dálkové monitorování a regulaci domovních čističek odpadních vod. Je možno to vidět v praxi na místě, pořad o této technologii byl i v České televizi.

Opravitelnost – čističek odpadních vod je perfektní. Jednotlivé díly lze v případě potřeby vyjmout i bez odčerpávání obsahu čističky. V praxi je ale spolehlivost vysoká, v čističce nejsou žádné pohyblivé díly, ani kovové díly, podléhající opotřebení. Navíc čistička Akvatik je tlakově stabilní, masivní, vydrží tlaky i bez obetonování.

Protože firma Akvatik se dostává k servisu čističek i jiných výrobců, můžeme varovat před tím, co je dnes na trhu od některých výrobců. Například neopravitelné čističky. Dolní element u nich nejde vytáhnout, je nutno odčerpat obsah čističky, a to v praxi nejde provést, protože tyto rádoby výrobky se po odčerpání tekutiny zdeformují a „zavřou“. Tedy, totální nevratné zničení. Není jedno, jakou čističku kupujete.

Jaká je praxe ekonomické ekologie – obecního hospodaření s vodou?

Mnoho starostů pracuje pro obec. Například známý starosta Vysokého Pole p. Zicha řešil nedostatek vody v obci v obecním rozvodu. Zajistil z obecních peněz za 6 milionů vrty na Klášťově. A pak jej stavební úřad důsledně nutil převést tyto studny za cenu 1,- Kč do majetku VAKu. Ovšem starosta se nedal a obecní majetek uhájil, což vůbec nebylo snadné.
Podobně jiný starosta již v roce 1996 nakoupil 120 domovních čistíren odpadních vod pro svou obec, protože tím ušetřil cca 50 milionů, než kdyby budoval kanalizaci s centrální čističkou odpadních vod. Občané jsou taky spokojeni, dosmrti nebudou platit VAKu (Vodovodům a kanalizacím) stočné.

Například město Zlín dávalo ještě nedávno dotaci 15 000,- Kč na instalaci domovních čističek odpadních vod.

Obecně dochází ve světě k trendu vykupování VAKů zpět do státního majetku od vodárenských společností. Vodárenské společnosti vlastně měly přirozený monopol. Zajímalo je pouze zvyšování ceny. Již dnes i v ČR znám rodinné domy, které za vodu platí více, než za elektřinu. Sám jsem v takovém domě bydlel, ale již nebydlím. Ovšem elektrárny to tak nechtějí nechat, díky fotovoltaice chtějí skokově zdražit elektřinu o 20 % v roce 2011, o dalších 30 % v roce 2012. Aby vodárny nezůstaly pozadu, již ohlásily zdražení vody o 60 %.

Uvidíme, kdo z těchto přirozených monopolů dokáže „naškubat na občanech více“.

A jak je to s tou pitnou vodou?

Dnes již, díky dříve kosmickým technologiím, můžete mít doma tak kvalitní filtraci vody i z nekvalitní studny, že dokonce vysoce převyšuje vodu z vodáren. Zařízení přitom stojí jen pár tisíc korun. Tuto cestu čištění pitných vod propaguje evropské hnutí Vodní anděl.

Pití kvalitní vody má obrovský vliv na vaše zdraví. Je veřejným tajemstvím, že nejen podzemní vody jsou dnes silně znečištěny od těžkých kovů, přes bakterie až po přípravky hormonální léčby. (Estrogeny). To vše se dnes dá najít v „běžné pitné vodě“. Důkladná filtrace vody je potřebná pro vaše zdraví z důvodu znečištění vod. Investice do realizace studny, pokud ji ještě nemáte, se vám dnes vrátí obvykle do 3 let. Dělejte studny, dokud to jde.

Jak řekl tuším ministerský předseda Austrálie: „ Tohle je naše Země. Naši předci prolili mnoho krve, aby nám ji mohli předat.“ „A proč my bychom měli platit zahraničním firmám za něco, co nám tato Země dává skoro zadarmo a co vlastně ani nedovážíme?“

Zajímejte se o svou vodu. Jde o vaše peníze a vaše zdraví. Vaše rozhodnutí o připojení na centrální kanalizaci je nevratné rozhodnutí, které má však dopady nejen na Vás, ale i vaše děti, vnuky…

Přijmout nekonečné a trvale rostoucí finanční jho není nejlepší nápad právě v době, kdy se mluví o zadlužení státu, obcí i rodinných rozpočtů. Vy můžete teď změnit svou finanční budoucnost.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
zdroje: www.akvatik.cz, www.studnyavrty.cz
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Ovšem na Salaši se nedávno prováděla - Autor: Salašan 24. 10. 2010
 Zajímavé informace, škoda, že jsem je  - Autor: B. Brno 24. 10. 2010
 na Salaši podlehli tlaku. Zbytečně. Čističky - Autor: Ing. Pavel Sýkora 24. 10. 2010
 drahá voda - Autor: vod vod 6. 11. 2010
 Kdo bude vládnout? Ten co má zbraně? - Autor: zdenek 7. 11. 2010
 Třeba v Plzni, ex primátor poslanec a hulvát  - Autor: plzeňák 7. 11. 2010
 Dobrý den vážený pane, - Autor: zastupitel 7. 11. 2010
 jinak dopadneme zadluženi jako USA - Autor: nezadluh 7. 11. 2010
 Dluh USA je právě  - Autor: dluháč 7. 11. 2010
 Američané poznávají hlad, nedostatek jídla  - Autor: čtenář 17. 11. 2010
 17.11. Nevím, jestli je co slavit.  - Autor: dělník THP 17. 11. 2010
 Zrovnávanie socíku s kapitalizmom - Autor: čítatěl 19. 11. 2010
 Irsko zavádí daň z vody !!! + DPH 23 % - Autor: vyděšený čtenář 24. 11. 2010
 Možnost krachu zadlužených obcí - Autor: dopo 25. 11. 2010
 Cena vody již dohání Německo - Autor: platič 29. 11. 2010
 Jen si lidičky půjčujte ještě víc. - Autor: kavka 5. 12. 2010
 vydělá realitka,banka,exekutor a znovu realitka - Autor: expanze realitek 5. 12. 2010
 Dnes na centrumu velký článek o tání ledovců - Autor: čtenář 10. 12. 2010
 článek o nedostatku vody - Autor: čtenář 10. 12. 2010
 Od ledna voda hezky zdražuje - Autor: platič 19. 12. 2010
 naše země již není svobodná, vládnou věřitelé - Autor: Řecko 19. 12. 2010
 Řecko je obětí útoku kapitálu.  - Autor: Řecko 19. 12. 2010
 Demokracie není možná, - Autor: Pamětník WW2  20. 12. 2010
 nikdy se nežilo lépe, než dnes, píše Idnes - Autor: twenty 25. 12. 2010
 nikdy se nežilo lépe,než dnes - Autor: twenty 25. 12. 2010
 Voda zdražuje od ledna až o 30 % - Autor: čtenář blesku 28. 12. 2010
 Dnes máme 1 úředníka/10 lidí.  - Autor: Byrokracie 9. 1. 2011
 Republika má absolutní právo na suverenitu - Autor: suv 16. 1. 2011
 Když je průtrž mračen, centrální čistička nečistí - Autor: vše vypijeme 24. 1. 2011
 majitelé studní daň z vody platit nebudou - Autor: čtenář 23. 2. 2011
 V Tučapech tečeli lidem z kohoutku voda s hnojivem - Autor: Veolia 20. 3. 2011
 Dnes je den vody.  - Autor: louda 22. 3. 2011
 Život vyžaduje aktivitu.  - Autor: nemožné úkoly 9. 10. 2011
 ohlášeno 30 % zdražení vody na rok 2012 - Autor: aktuální zprávy 20. 10. 2011
 4 000 lidí je více než měsíc bez pitné vody. - Autor: nekvalitní voda 22. 10. 2011
 Nestlé je největší potravinářská firma na světě.  - Autor: dokument o vodě 3. 11. 2011
 Jednou ze 3 hlavních bezpečnostních otázek USA  - Autor: voda - dokument 3. 11. 2011
 Voda je zlatý důl - Autor: vo@seznam.cz 21. 11. 2011
 Voda podraží o 10 a více % - Autor: pitník 21. 11. 2011
 místy zdraží voda i o 30 % . to je již pálka.  - Autor: Nebudeme se mýt.  21. 11. 2011
 Genocídni zločinci-odsúdiť na smrť - Autor: karkulka 2. 12. 2011
 Aktuální cenu vody si zjištěte na Vašem obecním  - Autor: u starosty 24. 12. 2011
 Zákazníci Veolie si vodovody zaplatí sami - Autor: tak na veolii 3. 2. 2012
 Vodárny vodárny vodárny - Autor: telefonát 27. 2. 2012
 obce mohou znamenat pro občana bohatství - Autor: nebo ho oškubou.  25. 3. 2012
 Anglie má málo vody. Zakázali zalévat zahrady - Autor: zah 5. 4. 2012
 Sucho ovládlo českou republiku.  - Autor: ovladač 30. 5. 2012
 Město Pioz je zadlužené na 8000 let. Mají čističku - Autor: Španělsko 3. 6. 2012
 Nejdražší voda v republice jsou Babice.120,- Kč - Autor: za kubík 6. 6. 2012
 Ve Valašských Kloboukách je voda jako v Paříži - Autor: Radostín 6. 6. 2012
 Proč má Zlín dražší vodu než Paříž ? Protože - Autor: projektant 10. 6. 2012
 Ani nejzaostalejší stát Afriky nedovolí  - Autor: Max Nero  1. 7. 2012
 ARTIKL S NEJVÉTŠÍM RŮSTEM CEN - voda - Autor: 4 x dražší než na Kypru 11. 7. 2012
 Pamatuji vodné a stočné 0,2 Kčs v roce 1986 - Autor: dědeček 11. 7. 2012
 Většinu vodáren jsme prodali Francouzům a ti  - Autor: náklady 15. 9. 2012
 Lidé šetří s vodou čím dál víc, účty přesto  - Autor: platí vyšší 15. 9. 2012
 Slovákům mizí řeky před očima, už dva roky  - Autor: pořádně nezapršelo 14. 12. 2012

     bydleti.cz


Životní styl