Nove trendy energetických úspor v rodinných domech

Nove trendy energetických úspor v rodinných domech

Kategorie: TRENDY V BYDLENÍ

Trendy v energetice 2015 až 2020. Co je nového? Všechno. V topenářství a stavebnictví se vše stále vyvíjí. A změna jedné věci může mít vliv na pět dalších.I obyčejné zateplování polystyrenem se dnes provádí jinak, než před 5 lety, a jinak, než před 10 lety. Nároky na kvalitu a životnost zateplovacích systémů stoupají. Jde o peníze. Vaše peníze.

Vzpomínáte, když přišla energetická krize, začal se do oken montovat Kovotěs, najednou se s hrůzou zjistilo, že jsou problémy s radonem a formaldehydy. A tak to šlo postupně dál. Dříve se uvažovalo na tepelné ztráty rodinného domů větráním 20 %. Dnes, dle nové normy, již 50 %. Protože mezitím se podstatným způsobem zlepšila tepelná izolace obvodového pláště. Obálky budovy.

Objevuje se další problém. Nebo výzva. Chlazení rodinných domů. Chlazení domů dnes má větší výkon, než tepelná ztráta. Zvláště dodavatelé montovaných domů ( dřevodomů) se holedbají perfektním tepelným odporem. Výkonem 4 kW již takový dům vytopíte. Již vám ale neřeknou, že velmi malá tepelná akumulace způsobuje několikanásobně vyšší nároky na chlazení. V montovaném domě, když pustíte nějaký spotřebič, hned otvíráte okna. Naopak se do montovaných domů místo sádrokartonu začínají dodatečně montovat pláty z vosku, který taje při teplotě + 25 °C až 35 °C.

A tím pádem má 4 x lepši tepelnou akumulaci, než voda.

To se zda. Projektanti mnohdy podceňují chlazení. Řeknou vám, v energetickém průkazu vám vyšel úsporný dům, chlazení nula, spotřeba energií nízká, dejte si přímotop, 1,05 Kč / kWh. Často vůbec netuší, že přímotopná sazba je již dnes několikanásobně vyšší, a úplně zapomínají na to, že dle vyhlášky 78/2013 se energie pro chlazení domů a bytů vůbec neuvažuje.

Výsledkem může být například prosklené schodiště na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Je v něm i výtah. Ovšem, nejdou zde otevírat okna. Doc, Zálešák, z Energetického centra při vysoké škole, zde naměřil teplotu + 47 °C.

Ve výtahu se jednoho dne, v pátek odpoledne zasekla uklízečka v posledním patře. Naštěstí si přivolala pomoc. Hrozila smrt, pokud by v takovém prostředí měla strávit 3 hodiny. Ono, vysoké prosklení, které je dnes trendem, není vždy výhoda. V praxi je ve vysoce prosklených budovách nutno svítit i ve dne, kvůli nerovnoměrnosti osvětlení.

Z výše uvedených důvodů bych určitě do novostaveb doporučoval rekuperaci. Máte perfektně čerstvý, čistý vzduch, s využitím odpadního tepla rekuperací. Přičemž značkové rekuperace dnes již nejsou drahé. Například firma Master Energy dodává rekuperace, (akce jaro 2014) včetně rozvodů, hluboce pod 100 000,- Kč včetně montáže, nebo jako sadu k montáži svépomocí, což již není tolik, jak bývalo dříve, 200 - 450 000 Kč.

Vypracování nabídky a projektu, i pro montáž svépomocí zdarma, akce jaro 2014. Dotace je naopak 100 000,- Kč z programu nová zelená úsporám.

Trendy v energetice 2015 až 2020

Trendy v energetice 2015 až 2020

A co bude v budoucnu? Dle odborníků z ČEZu, přednášejících na Výzkumném energetickém centru vysoké školy báňské v Ostravě již bylo rozhodnuto o vybudování terminálů v přístavech EU pro americký plyn, během 5 – 7 let. Jak se to asi projeví v ceně zemního plynu? Velmi zajímavé jsou i trendy v oblasti spotřeby a spotřebičů v rodinných domech.

Změny jsou i v oblasti spotřeby energií budov.

Další a ještě vyšší nároky na energetické spotřeby nových budov. Během par let již budete smět vybudovat pouze dům s téměř nulovou spotřebou energie. Navíc, většina energie v takovém domě bude muset být z obnovitelných zdrojů. ( pro zopakování – jde o energii větru, země, slunce, geotermální energii, vody, půdy, biomasy, bioplynu, skládkového plyn, plynu z čistíren odpadních vod a bioplynu ).

Za pár let to bude zákony vyžadována nutnost a samozřejmost. Pro budovy organu statni správy nad 1000m 2 bude tato povinnost již od 1.1. 2016. Tedy, žádné nereálné vzdálené terminy. Mít dům dnes, s téměř nulovou spotřebou energie je vymoženost. Navíc vysoce dotována. Částkou 400.000 až 650.000 Kč i pro obyčejný rodinný domek, dokonce stavěný svépomocí. Ptáte se na navýšení investice do Vaší novostavby, posunete - li ji do pasivního standardu, nebo Domů s téměř nulovou spotřebou energií? Investice 150 až 400 000 Kč, dle druhu a značek technologií.

Vypracování zdarma řešení Vašeho nadstandardního a nadčasového domů zadejte u firmy Master Energy cz. Včetně vyřízení dotací, dokud to jde, a než se vyčerpají. Ještě bych doporučil ošetřit další energie. Vodu. Jinak se může stát, že za vodu budete platit několikanásobně více, než za energie. U vody je zajímavé to, že to co dnes můžete mít levně a snadno, za pár let již vám vůbec nepovolí! Třeba studny a domovní čistírny odpadních vod. To je zdroj vody zadarmo, navěky. Pokud byste chtěli být ještě dokonalejší, budují se Soběstačné domy.

Voda, teplo, elektřina topení zdarma, maso a zelenina z akvaponického skleníku levně a pohodlně. To jsou všechno již dnes běžně dostupné technologie, které můžete vidět v provozu. Takový dům je pak lepší, než zlatá cihla v bance. A nemusí být drahý. Udělejte ten dům jednou a pořádně. Vyjde to levněji, než jej každých 10 let překopávat, jak se to děje dnes.

 

Autor: Ing. Pavel Sykora
(Energetický specialista pro energetické audity, posudky, průkazy, kontroly kotelen a rozvodů, kontroly klimatizací a revize chladiv a chladivových okruhů klimatizací a tepelných čerpadel)

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Jak ušetřit na stavbě domů
Úsporné kotelny
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 zajimave zkusenosti z praxe - Autor: stavebnik 22. 6. 2014
 Hlavně, že se paní arch.Jiřičná patřičně vyradila - Autor: Gajdosíková 22. 6. 2014
 Zvyseni plateb za pausaly - jistice domku - Autor: Ing. Pavel Sykora 5. 7. 2014
 Potravinova sobestacnost CR trvale klesa - Autor: jedlik 6. 7. 2014
 Vývoj techniky a růst cen energií se nezastaví. - Autor: venuše 11. 7. 2014
 Ložisko Zlín břidličného plynu - Autor: už i Zlín 14. 7. 2014
 Index války. Ukrajina Rusko, válka a bída - Autor: Cílek Filozof 24. 7. 2014
 Rusko chce za energie platit zlatem - Autor: ohrozeni 26. 7. 2014
 Devalvace EURa = zdražení tepelných čerpadel  - Autor: a energií  26. 7. 2014
 Reverzní plyn ze Slovenka - katastrofa - Autor: Doc. Staněk  2. 8. 2014
 německá domácnost dá za energie 2 %  - Autor: Doc. Staněk  2. 8. 2014
 Kyjev prisel o teplou vodu,potece az v zari - Autor: bez teple vody 4. 8. 2014
 plyn nebude. Pokud bude, drahý bude  - Autor: Porošenko 5. 8. 2014
 Teplá voda až v říjnu, v Kyjevě  - Autor: Vitalij Kličko  5. 8. 2014
 Papež Varuje před globálním ekonomickým - Autor: kolapsem 5. 8. 2014
 75 milionů mladých Evropanů bez práce - Autor: Papež 5. 8. 2014
 Pripoutani EU k USA diky ukrajinskemu plynu - Autor: Doc. Stanek 10. 8. 2014
 nový energetický zákon - Autor: Ing. Sýkora 4. 9. 2014
 frakování - plyn jen na 15 let - Autor: Co potom ?  8. 9. 2014
 kupte drevo a uhli. Ukrajinu jiz nikdo - Autor: pochod donskych kozaku 10. 9. 2014
 praxe: plisen zateplovacich systemů - Autor: Ing. Pavel Sykora 19. 11. 2014
 Lidé i státy v Evropě ztratily motivaci - Autor: Cílek 25. 1. 2015
 16 % zdražení elektřiny - Autor: Sýkora 13. 3. 2015

     bydleti.cz


Životní styl