Rady, jak pečovat o trávník v parných letních dnech

Rady, jak pečovat o trávník v parných letních dnech

Kategorie: ZAHRADA

Péče o zahradu se v každém ročním období do značné míry liší. Letní proměnlivé počasí je náročným obdobím zejména pro trávník.Ten je totiž nepravidelně vysušován sluncem, či naopak zavlažován deštěm. Základní tipy na údržbu pěkně hustého trávníku a zároveň vyvarování se vysoké tzv. „dovolenkové“ trávy vám poradí, jak snadno pečovat o zahradu v letních dnech. Nezapomeneme ani na pravidelné sekání, zavlažování i mulčování.

Sečení trávníku

Základem správné péče o trávník je jeho pravidelné sečení. To zamezuje růstu bočních výhonků, nových listů a oddenků a potlačuje růst divokých rostlin (plevele). Díky němu především dochází k dnes tak velmi žádanému zhoustnutí trávníku. Optimální výška sečení činí 3,5 až 5 cm (ve stínu nesmí být nižší než 5 cm!). Pokud budou traviny sečeny na výšku menší, než je přípustný rozsah, travnatá plocha prořídne. Během období horka ponechejte trávu delší (cca 5 cm) a posekejte ji teprve za chladnějšího počasí.

Pokud je tráva příliš vysoká, zkracujte trávník na požadovanou výšku postupně, nikdy ne naráz. Vysoký „dovolenkový trávník“ sekejte na vícekrát, nejprve při nejvyšší poloze sečení a až poté na nižší stupeň. Vytrhávejte plevel, vylepšujte poškozená místa v trávníku a na konci léta proved'te v případě potřeby dodatečný přísev, aby tráva mohla během teplého podzimu ještě vyrůst.

V závislosti na dané oblasti, stavu trávníku, počasí a dalších faktorech se trávník seče v rámci vegetační doby od poloviny dubna do konce října zpravidla 20 až 25krát, tedy téměř každý týden. S pravidelně ostřenými noži bude vzhled posečené plochy hezčí a sečení bude snazší.

Zavlažování trávníku

Trávu tvoří z 80 % voda. Spotřeba vody je závislá na teplotě půdy trávníku. Při zavlažování dbejte na následující pravidla: raději více než méně; raději méně často s vyššími dávkami vody než častěji a krátce. V létě je vhodné trávník pravidelně zalévat až ke kořínkům. Zalévejte jej maximálně dvakrát týdně, nejlépe pouze jedenkrát týdně, ale o to intenzivněji (cca 20 litrů / m2). Menší dávky vody v častých intervalech trávník ničí. Provádějte průběžně mulčování nebo trávník přihno¬jujte pomocí hnojiv určených pro letní období.

Mulčování trávníku

Sama tráva představuje vynikající hnojivo. Pravidelným sečením pomocí např. mulčovací sekačky VIKING zůstane posečená tráva ležet na ploše, rozloží se a slouží jako cenná zásobárna organických živin. Je však nezbytné, aby posečená tráva byla dobře rozmělněna a rozptý¬lena. Dusík v ní obsažený rychle mineralizuje a je díky působení rostliny opětovně využit.
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl