Jsou fóliovníky nejlepší skleníky?

Jsou fóliovníky nejlepší skleníky?

Kategorie: ZAHRADA

Fóliovník je fóliovník a skleník je skleník, ale když se pod názvem skleníky prodávají i „skleníky" z lexanu, tedy je možno skleníky srovnávat i s fóliovníky.Fóliovník znamená snadnou, levnou stavbu. Kdo chce najednou, třeba při změně stravy na RAW stravu, vypěstovat hodně zeleniny, mohl by uvažovat i nad fóliovníkem. Již před 3O lety, velký fóliovník na Jižní Moravě, na zahradě rodinného domku, dokázal ročně vydělat i 25 000,- Kčs. A to byly tehdy "slušné peníze", když například voda byla 2 000 x levnější, než dnes.

Vytápěné fóliovníky

Před 15 lety se s výhodou požívaly vytápěné fóliovníky pro pěstování zeleniny, v době, kdy byla zelenina "strašně drahá". Třeba paprika stála tehdy na jaře, před sezonou, i 60 Kč za kilogram. Vysoké ceny zeleniny zajišťovaly výbornou ziskovost celého projektu pěstování zeleniny. Dnes, často stojí paprika i 128,- Kč / kg, dokonce i v létě, rajčata na Slovensku v létě i 4 EURA. Dnes již není však tak velký zájem o "drobné podnikání, zahradničení", ta nadšená generace je již pryč. A práce, i díky daním, je dnes drahá. Těžko si kvůli prodeji několika desítek kilogramů rajčat budete kupovat registrační pokladnu... Rodí se však nová generace, jde o samozásobitelství, různá zeleninová družstva, bedýnkové systémy a podobně.

fóliovníky

Dnes jde o kvalitu zeleniny, ne o cenu. Protože to, co jíme, má přímý a zásadní vliv na zdraví, a to vám potvrdí každý nemocný, že zdraví je dnes drahé a cenné.

Zateplené skleníky

V Severní Americe se používají komunitní zateplené skleníky, pro celoroční pěstování zeleniny.

 

Druhy konstrukcí

Nejjednodušší a nejlevnější je natažení folie, dříve nejčastěji Ygelitu, na Kari síť. Dražší konstrukce se již natahují na žebra. Velkou výhodou fóliovníku je, že nepotřebujete stavební povolení, jako na skleník. Pěstují se tak rajčata, papriky, saláty, melouny,…

Pěstování zeleniny, samozásobitelství a potravinová soběstačnost mohou být mnohdy snadnější, než si myslíme. Dobrou chuť a chuť k práci.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Pěstování kari  
Potraviné zahrady. Potavinová soběstačnost 
Skleníky a potravinová soběstačnost

 

 facebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Zajímavý článek - Autor: Ivanka 26. 12. 2015
 Paráda. Venku + 10 °C, dnes  - Autor: Kopo topo 26. 12. 2015
 No, pěstovat možná ne,  - Autor: Ing. Pavel Sýkora 26. 12. 2015
 Jsou. Skleník skleněný, to je  - Autor: Zahradník 26. 12. 2015
 Kdy je to focené ?  - Autor: Jarda 26. 12. 2015
 Foceno v Zimě, na Severní Moravě - Autor: Ing. Pavel Sýkora 26. 12. 2015
 Voda byla levnější asi 200 x  - Autor: Ing. Sýkora 26. 12. 2015
 Potravinová Sebestačnosť Československa - Autor: Biba  27. 12. 2015
 Skleník nie je lacná vec.fóliovník je lacnejší. - Autor: Roman 27. 12. 2015
 Oregon, USA - Autor: husa 4. 1. 2016