Jak připravit sekačky na zimu

Jak připravit sekačky na zimu

Kategorie: ZAHRADA

Než sekačky uložíte k zimnímu spánku, potřebují údržbu. Nepodceňujte procedury, které by měla před zimou sekačka absolvovat.Zatímco motorové pily lze používat po celý rok, sekačky čeká dlouhý zimní spánek. Po intenzivním nasazení v létě si sekačka zaslouží nejen potřebný odpočinek, ale i vhodnou zazimovací proceduru. Je li totiž na chladné období dobře připravená, bude v dobré formě i příští sezónu. Přicházíme s několika tipy a radami, jak postupovat, aby vaše sekačka přečkala zimu bez úhony. Pokud byste si je všechny nezapamatovali, nezoufejte. Stačí, když si vzpomenete na každodenní rituál ukládání vlastních malých rošťáků, a máte vystaráno. A pamatujte: vodu prosím NE.

Ani kapka pohonných látek

Nádrž by měla být před zimní přestávkou prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, a tak byste na jaře mohli mít problémy se spouštěním. Pokud po posledním sekání zůstane v nádrži nějaký benzín, doporučujeme nechat sekačku běžet chvilku naprázdno, dokud se motor sám od sebe nezastaví.

Sekačka

Zkontrolovat olej

Přístroj by měl být stále provozuschopný – stav oleje před zimním spánkem tedy musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami, nebo o to lze požádat odborníky ze servisu Viking. Pokud se rozhodnete provést výměnu sami, je důležité se řídit pokyny uvedenými v návodu a použít doporučovanou značku a množství oleje.

Nezapomnět vyčistit sekačku

Ihned po posledním sečení je nutné sekačku důkladně očistit. Zbytky trávy, které se zachytily v ochranných krytech, se odstraní špachtlí ze dřeva nebo z umělé hmoty. Důležité je pečlivě vyčistit chladicí žebra a okolí výfuku, aby později nemohlo dojít k požáru. Sekačku očistíme jemným kartáčem. Při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka však musí zůstat nahoře. Pokud se přístroj naklopí do strany, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo k výfuku.

Pozor na čištění tlakovou vodou

Vedoucí technik firmy STIHL Ing. Miroslav Kosička udržuje okolo svého domu pěstěný trávník už víc než 20 let. Jak sám říká: „Prošel jsem snad všemi fázemi, které se k čištění sekaček mohou vztahovat – to znamená, že během sezóny jsem nečistil skoro vůbec, pak jsem se propracoval k intenzivnímu čištění pomocí tlakové myčky. Výsledkem byla krásná sekačka, kterou mi známí záviděli. Šok přišel až během posezónní opravy. Demontáž žacího stroje a unašeče byla velmi komplikovaná. Ložiska byla plná nečistot, rzi a skříň převodovky skrývala překvapení v podobě zahnívající hmoty. Příčinou uvedeného stavu je velice agresivní chování mokré travní kaše, ve které jsou díky teplu a vlhku nastartovány biologické procesy. Po této vlastní zkušenosti, násobené poznatky ze servisu prováděného pro příbuzné a samozřejmě podpořené zkušenostmi našich prodejců, jsem již sekačku nikdy vodou nemyl.“

Zuby musí zůstat pěkně ostré

Nože žací lišty by měly být před prvním použitím neporušené. Pokud se na nich objeví trhlinky, musí být okamžitě vyměněny v odborném servisu. Nože je dobré po sezóně vymontovat a naostřit, případně nechat v odborném servisu i vyvážit. Tento postup se ostatně doporučuje po každých 25 hodinách používání, abychom tak dosáhli optimálního žacího výkonu.

Vhodné místo

Po provedení všech údržbářských prací je třeba najít suché bezprašné místo k uložení sekačky a také ji nezapomenout přikrýt. Během skladování musí být přístroj v normální poloze. To znamená, že ji nevěšíme ani nenaklápíme. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musí být navíc chráněny před mrazem. A samozřejmě – i když je sekačka mimo provoz, měla by být umístěna bezpečně z dosahu dětí.
 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl