Jak pěstovat levanduli

Jak pěstovat levanduli

Kategorie: ZAHRADA

Levandule je po staletí jednou z nejoblíbenějších rostlin kvůli své uklidňující vůni a mnoha využitím v kuchyni, kosmetice, léčitelství nebo při výrobě parfémů. Levandule uvnitř domu vám umožní vychutnat si všechny výhody této krásné a voňavé rostliny po celý den, ale není to zadarmo! Udržování rostliny v interiéru vyžaduje více práce. Přinášíme vám 4 kroky, bez kterých se neobejdete při úspěšném pěstování levandule.

 Krok 1 – najděte levanduli vhodnou polohu

Květináč levandule nemůžete umístit kdekoliv. Při výběru místa je nutné vzít v úvahu sluneční světlo a proudění vzduchu. Najděte místo s velkým množstvím přirozeného slunečního světla. Levandule potřebuje tolik jasného denního světla, kolik může dostat, proto ji umístěte poblíž oken. Stejně tak potřebuje levandule čerstvý vzduch na regeneraci. Dopřejte své rostlině dostatek proudění vzduchu. Jinými slovy se levandulím lépe daří při otevřeném okně než zablokované v rohu místnosti.

Krok 2 – vyberte si vhodnou odrůdu

Existuje spousta odrůd levandulí, nejoblíbenějšími jsou anglické, francouzské a španělské. Před výběrem se ujistěte náročností jednotlivých odrůd. Každá z odrůd má jiné vlastnosti, které vám mohou, ale nemusí vyhovovat. Z těchto tří nejoblíbenějších odrůd se v interiérech nejvíce daří francouzské (francouzskou levanduli poznáte podle zoubkovaných listů). Tato odrůda je ale také nejaromatičtější. Po výběru vhodné odrůdy navštivte zahradnictví, kterému důvěřujete a máte jistý původ a kondici rostlinky.

Levandule

Krok 3 – výsadba levandule

Většina odrůd levandule má ráda dostatek prostoru, takže vysazujeme jednotlivé květiny pár centimetrů od sebe ve velkém hrnci. Nejlepším materiálem je terakota, která je prodyšná. Ujistěte se, že levandule bude v kvalitní půdě. Půdu můžete obohatit zamícháním šťávy z limetky. To poskytne rostlině další živiny, které potřebují především ty v interiéru. Po dokončení výsadby levanduli dopřejte dostatečnou zálivku.

Krok 4 – výsadbou péče nekončí! Levanduli je třeba udržovat.

Pravděpodobně budete v pokušení mladou a žíznivou rostlinku velkoryse zalévat, ale i přesto ji nechte vždy před zaléváním znovu uschnout. Půda musí být na dotek suchá. Jako jednoduché hnojivo dávejte jednou za měsíc zálivku s vymačkanou limetkou. Levandule bude vyživená a silná. Ačkoliv levanduli budete pěstovat doma, nezapomínejte čas od času ji vystavit venku na jaře či na podzim. To jí pomůže růst. Opatrně na poškození deštěm, větrem, sněhem nebo na sežehnutí sluncem. 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl