Jehličnany v nádobách

Jehličnany v nádobách

Kategorie: BYDLENÍ

Pro výsadbu na balkonech nebo terasách, ale jako zajímavý doplněk našich zahrad se pěstují jehličany v nádobách. Hlavně na městských balkonech je to způsob jak u sebe kousek přírody.Jedním z mnoha možných způsobů využití jehličnanů je jejich výsadba do květináčů nebo jiných nádob. Platí to především pro pomalu rostoucí a zakrslé druhy, jejichž význam spočívá především v celoroční plné estetické hodnotě a oproti například letničkám i v menší náročnosti při zalévaní v době sucha. Takovéto stromky je možné umístít i do míst, kde není možno nic vysazovat (terasy, balkony, vybetovované plochy atd... ).

Výběr jehličnanů pro pěstování v nádobách

Výsadbě jehličnanů do nádob musí předcházet větší pozornost při výběru. Ne každý stromek je totiž vhodný pro umístění do nádob. Rovněž při výsadbě si musíme uvědomit, že tyto rostliny potřebují vetší pozornost než při jejich sázení do volné půdy ve své zahradě. Je to proto, že rostliny v nádobách mají omezený životní prostor a jsou vystaveny často extrémním podmínkám a to jak z hlediska živin, tak i z hlediska vody a teplot.  Proto se snažíme vybírat takové stromky, které dávají předpoklad, že nám v nádobě vydrží delší dobu. I tak si musíme uvědomit, že nelze mluvit o trvalých výsadbách, protože podle velikosti nádoby a použitých rostlin je třeba obměňovat po třech až pěti letech.

Vybíráme rostliny především z běžných, cenově dostupnějších jehličnanů. Patří sem celá řada sloupovitých cypřišků, poléhavých jalovců a kulovitých nebo sloupovitých zeravů množených řízkováním. Pro náročnější jsou to zakrslé druhy jedlí, smrků a borovic. Pokud ale dobře neznáte jednotlivé odrůdy základních druhů jehličnanů a jejich nároky, poraďte se u odborníků.  

Jehličnany v nádobách

Výsadba  jehličnanů

Při výsadbách dbáme na dostatečnou drenážní vrstvu v nádobě a její odvodnění, aby nedošlo k přemokření substrátu a uhnívání kořínků. Substrát připravujeme z kvalitní (nevápenité) zeminy, ktrou promícháme s rašelinou a říčním pískem.

Péče o jehličnany v nádobách spočívá především v pravidelné zálivce a přihnojování, případně v jejich tvarování. Je ideální čerpat poznatky o pěstování bonsají, které v nádobách žijí i několik desetiletí. 

Kameny

Jehličnany lze vhodně kombinovat s kameny, protože zabraňují vysychání půdy. Je možné je doplnit dalšími rostlinami. Vhodné mohou být různé mechy ale i menší trvalky či listnaté keře skalničky. Takto vytvoříme zajímavé kompozice, které svou barvou květů nebo texturou listů oživí kompozici jehličin během roku.

Při dobré péči nám rostliny vydrží mnoho let a budou celoročně zdobit a zpříjemňovat náš balkon, terasu nebo i zahradu. Při správném zacházení je možné takový stromek využít i na vánoce. Ale o tom zase někdy příště. 


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     bydleti.cz


Životní styl