Filtry na pitnou vodu, úpravny vody - část 2. Reverzní osmóza.

Filtry na pitnou vodu, úpravny vody - část 2. Reverzní osmóza.

Kategorie: BYDLENÍ

Máte závadnou vodu ve vaší studni? Co Vám teče z městského řádu? Zapáchá, je železitá, má vysoký obsah manganu nebo vápence? Máte v bojleru i konvici na čaj usazeniny?

Technika čištění vody jde dopředu rychlým tempem. V 50 – tých letech v Barceloně začali s biologickým čištěním vod.  Tehdy přes prasečí močový měchýř. Technika však spěla dále. Pro vesmírné programy byla vyvinuta kosmická technologie. Reverzní osmóza.  Filtrace s reverzní osmózou umožňuje vyrábět pitnou vodu i z „močůvky“.Což je ve vesmíru důležité .

 

Reverzní osmóza

 

Osmózu objevil laureát Nobelovy ceny Jacobus Henricus van t Hoff. Při osmóze dochází k přitahování tekutin některými minerály, překonávání atmosférického tlaku a průchodu částic kapaliny polopropustnou membránou. Osmóza je stejný fyzikální jev, kterým se naše buňky zásobují minerály a solemi a kterými vypuzují nepoužité látky. Reverzní osmóza je opačný proces. Čistá voda projde membránou, soli a jiné znečištění jde do odpadu.

 

osmóza-007a.jpg

 

Reverzní osmóza je v současnosti nejdokonalejší prakticky využívanou technologií úpravy vod. Tato technologicky nejvyšší forma filtrace umožňuje odstraňovat z vody spoustu škodlivin:

- 90 až 98% všech minerálních solí (dusičnanů, chloridů fluoridů,, síranů apod.)

- 95 až 98% těžkých kovů (olova, rtuti kadmia, chrómu, , baria apod.)

- a také arzen, azbest , selen, , organické sloučeniny, bakterie (Cryptosporidium parvum, Escherichia coli aj.) a viry.

 

Jde přitom o fyzikální úpravu vody prakticky téměř bez použití chemikálií.

 

Reverzní osmózu využívají unikátní filtrační stanice. Pouze filtry tohoto typu jsou schopny odstranit z vody např. estrogen - ženský hormon, který se prokazatelně čím dál častěji dostává do vody z ženské antikoncepce a žádná vodárenská technologie si s ním v tuto chvíli neumí jednoznačně poradit přesto, že se vodohospodáři snaží vodu čistit jak nejlépe dovedou. Estrogen ve vodě má značný vliv na snižování plodnosti u mužů a má za následek i vznik rakoviny.

 

Tyto stanice mají více stupňů.

1. mechanický filtr –odstranění nečistot.

2. aktivní uhlí – odstranění chloru, těžkých kovů, dusičnanů a amoniaku

3. reverzní osmóza  - odstranění rozpuštěných solí. Dokonalé vyčištění.

4. obohacení vody o látky pro zdraví nezbytně nutné. Ca, Mg.

5. V zásobníku je voda dezinfikována UV lampou.

 

 osmóza-007b.jpg

 

Výrobce garantuje 100 % kvalitu pitné vody.  To je velmi důležité např. pro novostavby. Stavebník musí doložit zásobování domu nezávadnou vodou, jinak nedostane kolaudaci. Nejčastěji se filtrační stanice umísťuje decentně pod dřez.  V levnějším provedení bez UV lampy.

 

Vše je kontinuálně kontrolováno mikroprocesorem. Budete pít přesně stanovenou vodu, i kdyby Vám do vaší studny spadla láhev s benzínem, nebo naftou.  Stále častěji se používají i pro úpravu vody v bytech připojených na městský vodní řád.

 

Nejlepší však je, pokud vodu nemusíte čistit a filtrovat  vůbec.  I malé množství nečistot Vám zvyšuje  obranyschopnost, pokud nemáte průjem.  Ne každý má ale k dispozici čistou  vodu.

 

Nebylo by lepší pít pouze destilovanou vodu? Ne. Destilovaná voda je jako agresivní. Nehodí se k pití, ani do otopných systémů. Známý naplnil otopný systém destilkou. Tato voda nu  rozežrala ( rozpustila)  výměník značkového plynového kotle Buderus.  Není vhodná ani k pití.

 

Autor: Ing. Sýkora

zdroj: www.studnyvrty.cz

 

Související články:

Filtry na pitnou vodu, úpravny vody - část 1

Filtry na pitnou vodu, úpravny vody - část 2.
Filtry na pitnou vodu, úpravny vody - část 3.


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Minerály a vitamíny mohou zabí - Autor: Ing. Sýkora 8. 1. 2008
 základní omyl moderní medicíny - Autor: léčba vodou 17. 11. 2012
 reverzní osmoza je důležitá i na lodích - Autor: Dobrá voda 9. 3. 2013
 filtrace  - Autor: Mirek 20. 9. 2018

     bydleti.cz


Životní styl