Zdražování plynu 2011

Zdražování plynu 2011

Kategorie: TEPLO DOMOVA

Zemní plyn nám opět zdražuje. Jak se má občan bránit?Současné době „zuří“ hospodářská recese. Není to klasická krize, je to postupný úpadek ekonomiky i státu a převedení výroby do Asie. Monopolní a síťoví dodavatelé toho využívají. Vylepšují si ekonomické výsledky zvedáním cen, jako obvykle.

Rusko nyní zvyšuje cenu zemního plynu na cca 365 USD / 1000 kubíků, na podzim chce cenu zvýšit na 500 USD / 1000 kubíků. Hlavní dodavatelé zemního plynu v ČR již ohlásili zdražení cca 10 %. Což prý je jen pár set korun měsíčně, a podobně. Je otázka, jak oni počítají svých 9,5 %. Když to počítaly elektrárenské firmy, tak zdražení přímotopné sazby ze 1,1 Kč / kWh na 1,54 Kč / kWh taktéž bylo 9,5 %.

Tedy, zdražení zemního plynu v praxi může být mnohem vyšší. Zdražuje se vše, cena benzínu a nafty trhá rekordy, měděné trubky na topení udělaly, taktéž za loňský rok provedly cenový skok + 100 %. Měděné trubky se začínají nahrazovat hliníkem i v chladírenství. Měděné zemní kolektory a měděné vrty pro tepelná čerpadla budou brzy hliníkové. Kupujte kvalitu, dokud to jde. Měď je měď. Zdražuje i dřevo. Již v únoru zdražilo stavební dřevo + 20 %. Palivového dřeva je navíc nedostatek. Kolem Prahy a větších měst se říká, že topit dřevem je dražší, než elektřina přímotop.

Jakoby na objednávku se objevují i uklidňující zprávy. Jako že Evropa má obrovské zásoby zemního plynu na 60 let. Budeme jej těžit z břidlice, například i na Valašsku. Již prý se o tuto těžbu zajímají USA firmy.

Zdražování plynu

Co lze čekat v budoucnu?

To, co posledních 15 let. Zdražování, zdražování a růst daní. I státu chybí peníze. Občané na tom nejsou lépe. Již dnes někteří živnostníci ve velkoobchodech říkají, že spotřebovali všechny svoje finanční rezervy a neví, jak přežít dál.

Jak zdražování zemního plynu řeší občané? Investicemi do úspor. Někteří z nich, místo plynofikace, o které uvažovali, dávají automatické ekologické kotle. Tyto kotle mají velkou výhodu. Zapalují se 1 x/rok, zásobník se doplňuje 1 x/3 – 5 dnů. Díky vysoké účinnosti spalování levného tuzemského paliva šetří nejen přírodu, ale i peněženku. Rodinný dům lze celoročně vytopit za 9 – 12 000,- Kč. A to je velmi zajímavé. Pozor neplést s peletkama. Tam jsou ceny za teplo několikanásobně vyšší.

Další možností je výměna plynových kotlů za nové, úsporné. Tím lze ušetřit 30 – 50 % spotřeby zemního plynu. Pokud současně zateplíte, popřípadě doplníte dům o solární systém, je možno ušetřit i přes 70 % spotřeby zemního plynu. Zateplování však již vyžaduje vyšší investice.

A co tepelná čerpadla?

Kvalitní a tepelné čerpadlo je perfektní věc. Je to lepší, než důchodové připojištění. Obecně lze říci, že pokud investujete do fasády (zateplení domu), snížíte spotřebu energií o 30 %. Pokud stejnou částku peněz dáte za tepelné čerpadlo, snížíte spotřebu energií i 4 x! Tedy několikanásobně vyšší přínos. Díky zdražování energií lze vypočítat meziroční čistý výnos investice ( po zdanění) i 21 %. Banka, ve srovnání s tím, vám dá 2 – 3 %. Pokud koupíte „lacinou čínu“, mnohdy se raději vrátíte k uhlí, než používat neúsporné tepelné čerpadlo.

Každý má jiné možnosti a jiné požadavky. Možnosti však jsou, jak se vyhnout vysokým nákladům za teplo a nemrznout v zimě. A investice nemusí být vysoká.

V opačném případě vás čeká cesta dluhů a můžete skončit i v blázinci. Dnes, když přijdete za psychiatrem, tak se vás rovnou ptá, zda máte dluhy. Velká část jejich pacientů nejsou blázni. Velkou část tvoří dlužníci a pak lidé z rozpadajících se rodin. „Skutečných bláznů“ je jen málo, jak říká MUDr. Krausová, bývalá primářka psychiatrie.

Parafrázoval bych: „ Řešte úspory, řešte úspory, řešte úspory, nebo se z toho zblázníte.“
 facebook  Doporuč přátelům