Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů?

Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů?

Kategorie: KUCHYNĚ

Uvažujete o nákupu odšťavňovače a je vám jedno, odkud pochází, hlavně když bude levný? Bezhlavý nákup, kdy se nezajímáte o zemi původu, vás nakonec může přijít draho. Na co si dát pozor?  Výrobky z Číny mají obecně nálepku nekvalitních šmejdů, kterým je třeba se vyhnout. Pravidlem to ale samozřejmě není. Váš telefon, televize nebo nábytek možná made in China jsou, přesto jsou kvalitní a dobře slouží. Existuje totiž spousta renomovaných výrobců, kteří přesunuli výrobu do Číny a přitom bedlivě dohlížejí na zachování kvality – a tak by to mělo v ideálním případě být.

Na druhé straně najdeme v Číně mraky továren, na jejichž pásech vznikají levné kopie nejprodávanějších odšťavňovačů známých značek a jež jsou prezentovány jako stejně kvalitní alternativa jejich originálních předloh. Co snižuje konečnou cenu? Nižší marže nebo jednoduše to, že tady neplatíte „za značku“?

Proč jsou čínské kopie tak levné?

1. Továrny šetří hlavně na materiálech.
Kopie bývají vyrobeny z levnějších materiálů a neobvyklé nejsou ani nedokonale seřízené motory, které při práci vibrují. Obojí je neslučitelné s dlouhodobou životností a zároveň nesrovnatelné s životností originálů. Může pokulhávat i kvalita provedení, která se projeví opět kratší výdrží, složitějším sestavováním (díly do sebe nezapadají lehce) a méně pohodlnou manipulací při odšťavňování.

Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů
Obr. 1: Zde můžete vidět drobné nedokonalosti, které se vám mohou jevit jako pouhý detail. Ve skutečnosti na kvalitě provedení síta velmi záleží, protože jde o nejvíce namáhaný díl.

 

Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů
Obr. 2: Nedbalé spoje se mohou objevit i na plastových částech síta. Zejména při pravidelné zátěži hrozí, že brzy prasknou.

 

Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů
Obr. 3: Dalším spíše estetickým problémem je barevný nástřik na krytu a dalších dílech, který se snadno odírá (u kvalitních přístrojů je standardem použití celobarevného plastu).

 

2. V ceně čínských kopií není zahrnutý kvalitní zákaznický servis.
…kdežto u renomovaných značek máte jistotu dostupnosti náhradních dílů nebo opravy v případě poruchy. Je obvyklou praxí, že čínská továrna ukončuje výrobu jednotlivých přístrojů třeba už po půl roce a pustí se do kopírování jiného modelu. Proto si před nákupem vždy ověřte, jak je to se servisem a náhradními díly. Řada výrobců sice nabízí nějaké záruky, ale zákazníky mnohdy čeká při reklamaci nemilé překvapení – výrobci se vyhnou plnění slibovaných garancí konstatováním, že se jedná o běžné opotřebení nebo důsledek chybného používání.

Odšťavňovač pro zdraví. Nebo ne?

Před nákupem se zajímejte o to, jestli je přístroj opatřen označením CE (dokládá, že výrobek byl před uvedením na trh posouzen a že splňuje požadavky na bezpečnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí). Spousta přístrojů toto označení nemá, ale pozor si dejte i v případě, že ho má. Od roku 2007 totiž některé čínské továrny používají snadno zaměnitelné označení, které je ve skutečnosti zkratkou termínu „China Export“. Bylo vytvořeno s jasným záměrem zmást spotřebitele a vyvolat v něm přesvědčení, že kupuje bezpečný výrobek.

Proč nekupovat čínské kopie odšťavňovačů
Obr. 4: Základním poznávacím znamením falešného označení je nápadně krátká vzdálenost mezi písmeny C a E.

 

U přístrojů, které neprošly kontrolou podle evropských norem, si nikdy nemůžete být jisti zdravotní nezávadností materiálů ani řádným zabezpečením proti úrazu elektrickým proudem.

Čínští výrobci – s vědomím všeobecné nedůvěry spotřebitelů v jejich produkty – mají na svědomí ještě jedno matoucí označení. Tím je Made in P. R. C., které zní přece jen líp než Made in China, ale ve skutečnosti znamená totéž (pod zkratkou P. R. C. se skrývá People´s Republic of China).

Je nákup čínské kopie v každém případě chyba?

Určitě nechceme tvrdit, že jsou všechny čínské kopie odšťavňovačů špatné, že vám poškodí zdraví nebo že se za pár měsíců rozpadnou. Některé vám mohou i dobře posloužit a samozřejmě existují i poctiví čínští výrobci, kteří nechávají své výrobky posoudit podle norem EU. Ale je zkrátka potřeba dát si pozor, vždy si o přístroji zjistit co nejvíce a ideálně se na něj dojít podívat osobně.

V současné době je na trhu mnoho značek, který se rozhodly zařadit čínské kopie do prodeje. Ty nejznámější produkty, se kterými se u nás můžete setkat, jsou například tyto:

Concept LO-7045
Guzzanti GZ 030
Optimum 600
Orava OS-151
Nature7 SJ-250ST
Perfect Juicer G21
Zelmer ZJP1600
Gallet PAL 141
Severin ES 3567
Tristar CS-2292
Princess 20 2041

Odšťavňovače na druhé straně spektra

Skoro všechny kvalitní odšťavňovače pocházejí z Jižní Koreje, která je proslulá svými vyspělými technologiemi. Korejci své výrobky rozsáhle testují, spolupracují se západními značkami a při vývoji a výrobě nešetří. Ano, někteří sice spolupracují s čínskými továrnami, ale to není ten případ, před kterým je třeba se mít na pozoru. Výsledky této spolupráce totiž bývají vynikající.

Značky jako Omega, Sana, Oscar, Kuvings, Hurom, Green Star, Angel nebo Kempo jsou sice dražší, ale cenu vyvažuje spousta výhod – především máte zaručenou bezpečnost a zdravotní nezávadnost, kvalitu, dlouholetou výdrž, pohodlné používání, kvalitní zákaznickou podporu i dostupnost servisního střediska. A často je tu spousta spokojených zákazníků před vámi.

Sami se rozhodněte, jestli jste natolik bohatí, abyste si mohli dovolit kupovat levné věci. Právě v případě čínských kopií se vám totiž snadno může stát, že naplníte podstatu pořekadla „koupíš levně, koupíš dvakrát“.
 facebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 Čínským výrobkům se vyhýbám - Autor: Jana  21. 12. 2015
 Zajímavý článek - Autor: KarelK 21. 12. 2015
 Dobrý článek. Aspoň vím,  - Autor: Lord Byron 21. 12. 2015
 Co když je odšťavňovač zdarma ?  - Autor: Zeleninojed 27. 12. 2015
 zla fotka - Autor: lolo 13. 1. 2016
 smejdy - Autor: roman 15. 1. 2016
 ... - Autor: Kuki 18. 3. 2016