Cena elektřiny 2016. Sazba D57d.

Cena elektřiny 2016. Sazba D57d.

Kategorie: FINANCE A BYDLENÍ

V roce 2016 se bude s cenou elektřiny něco dít. Ovšem spíše podle hesla "Nechci slevu zadarmo". Nebo, "čím je elektřina levnější, tím více za ni platíme." Cena elektřiny klesá, elektrárny se zavírají,… Obecně, cena elektřiny, ale i uhlí, ropy, plynu, stále tvrdě padá. Konečný zákazník, zvláště u ceny elektřiny, to ovšem nepocítí. Bude se měnit rozúčtování podpory obnovitelných zdrojů. Je zájem, účtovat podporu obnovitelných zdrojů (megapolí fotovoltaiky) dle jističe. Ať elektřinu odeberete, či nikoliv. Je to logické, začíná být asi problém zaplatit ten 1 až 2 biliony Kč, co budou fotovoltaické pole stát daňové poplatníky, spotřebitele elektřiny, tedy i průmysl. Na první pohled to znamená, že se platba podpory obnovitelných zdrojů přesune z průmyslu, na rodinné domky. Průmysl prý má velikosti jističů vyvážené, kdežto rodinné domky předimenzované. Je to tak ale opravdu?

Cena elektřiny

Cena elektřiny v průmyslu, v mnohých podnicích v roce 2016 klesla, na 30 % ceny roku 2014. Mluvil jsem s jedním ředitelem dřevozpracující fabriky. Spíše malé až střední. Jistič má 400 kW, k výrobě potřebuje 200 kW.

"To určitě snížíte, že?" Nikoliv, pokud jednou snížím, nikdy se mi již nepodaří rezervovaný příkon zvýšit. Nyní máme 1,08 Kč / kWh“. „ To je velmi zajímavá cena, to se nevyplatí investice do úspor. „ „Ne, není zajímavá, další 4 Kč / kWh je distribuce a v ní je i podpora obnovitelných zdrojů. Celkem tedy 5,- Kč / kWh".

Ono, asi bude rozdíl, máte - li montovnu, s omezenou životností - třeba do ukončení daňových výhod, nebo výrobní fabriku. Ta musí mít rezervovaný příkon. Nakoupí pár nových strojů a bude bez elektřiny?

Tedy, vidím to spíše tak, že za elektřinu, ačkoliv bude mnohem levnější, zaplatíme mnohem více. Všichni, rodinné domky i průmysl. Investice do úspor, tedy hlavně v průmyslu, nahradí spíše investice do zdrojů. Dnes se budují třeba dřevolynové elektrárny velmi levně, stačí mít dostatek suroviny - paliva:

Energie pro rodinný dům

U rodinných domků lze taktéž dosáhnou klidně i ostrovního systému. Dnešní rodinné domky začínají mít tepelnou ztrátu do 2 kW. To lze utáhnou celoročně fotovoltaickým solárním systémem doplněném o generátor elektřiny.

Pokud nechcete ostrovní systém, je výhodné mít jeden zdroj energie pro rodinný dům. Máte - li elektřinu i plyn a berete - li obojího málo, třeba u novostaveb, obojí budete mít velmi drahé. Pokud máte tepelné čerpadlo, celý dům má ekotarif. Levnou elektřinu. Nově se připravuje sazba D57d. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Tepelné čerpadlo celoročně poháněné fotovoltaikou
Vyplatí se tepelné čerpadlo do novostavby?
Dům s tepelnou ztrátou do 2 kW a vysokou dotacífacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

 D 57d - Autor: Tarifikátor 17. 1. 2016
 Cena ropy v Severní Dakotě - Autor: klesla pod nulu 18. 1. 2016
 2017 zdražení elektřiny i 355 % - Autor: zd 23. 1. 2016
 Výroba benzínu a nafty - Autor: Potiser 29. 1. 2016
 Ano, od 1.4. již jen D57d. D56d - Autor: Ing. Sýkora 24. 3. 2016
 D57d nevypadá špatně  - Autor: lo 3. 4. 2016